Децата имат невероятната дарба да цапат и разхвърлят всичко. Разбира се, не можем да им се сърдим, все пак са деца, но вие затова сте им родители – за да ги научите на колкото се може повече полезни неща и да им създадете навици.
Затова колкото по-бързо привикнете децата да си подреждат играчките и като цяло да бъдат малко по-организирани, толкова по-добре ще бъде както за тях, така и за вас.
Като начало се опитайте да ги включите в процеса по почистване и подреждане на къщата. Децата обичат да подражават на родителите си и да си играят на пораснали.
Да, малчуганът още не е сръчен в ръцете и може да счупи вазата без да иска, вместо да я остави където трябва, но това не означава, че трябва да му се навикате и да го изгоните от стаята. Имайте вяра в децата си и им възлагайте скромни задачи, които те биха могли да изпълнят. И бъдете търпеливи.
Ако детето ви вече може да пише и чете, привлечете го към идеята да си съставя лист със задачи, които иска да изпълни за деня. Те могат да включват неща от сорта на "Да изкъпя куклите барби" и "Да направя къщичка за плюшените играчки", но е добре за тях да разберат, че сами могат да определят какво искат да правят за деня, да изградят последователност на действията и да се разсейват по-малко.
Със сигурност имате място в дома където стоят играчките. Опитайте се да го систематизирате. Обяснете на малчуганите, че всяка играчка си има свой дом, както всички останали хора, и вечер трябва да се прибира у дома, а не да остава самотна на пода в хола, където татко може да я настъпи или да се изгуби.
Също така може да помогнете на децата си да разделят играчките по вид. Така ще насърчите и умението им да правят разлика между вид, цветове, материи и т.н. Може да съберете всички плюшени играчки на едно място, дървените на други, пластмасовите на трето, куклите да си имат отделен дом, както и боичките и моливите.
След това, разбира се, ще се стремите към поддържането на този ред. Това няма да е лесно, но е някакво начало.
Насърчавайте децата с малки награди. "Ако направиш това, ще получиш другото" не е перфектната техника за възпитаване, но е добре да се прилага от време на време, за да знаят малките, че старанието им се вижда и възнаграждава.
Опитайте се да накарате децата да делят вещите си. Може да им обясните, че има много други дечица, които нямат толкова играчки и дрешки. След това ги попитайте кои от техните стари неща биха дали на другите деца.
Това е много трудно и често, ако дарите играчки и дрехи за благотворителност, е вероятно детето ви да се разплаче, щом разбере, че някакво гумено пате, например, вече го няма.
Но е по-добрият вариант, отколкото детето да се превръща в егоист и да не е способно да раздели играчките си дори по време на игра с другите деца.