Преди седмица ви разказахме за новата ни специална рубрика, чието начало поставяме заедно с нашия автор Симо Колев.
Всичко за нея можете да си припомните ТУК. А интервюто с първия гост, министърът на регионалното развитие и благоустройството, Лиляна Павлова, ТУК.
В следващите месеци Симо ще интервюира успешни в своята професия личности, а фокусът са децата.
Да, именно децата.
Ако вие сте родител или често комуникирате с дечица - не пропускайте да следите, четете и след това - да разказвате на малките за професиите, които ще ви представяме занапред.
Новият гост на рубриката "Професии" е водещият Деян Славчев, известен като Део.
Ето какво разказа той за кариерата си пред Симо Колев:
Део, какъв искаше да станеш, когато беше малък?
- Симо, исках да стана боклукчия, космонавт и моторист.
Как се става "водещ" (Човек, който говори пред публика и представя различни събития, продукти, каузи. "Водещ" е адски важна и трудна работа. Можеш да бъдещ и водещ на телевизионни шоута.)
- При мен стана случайно. Все още, дори след толкова години в тази роля, нямам самочувствието да кажа, че съм истински телевизионен водещ. Такъв за мен е Ники Кънчев. Информира се постоянно за всичко и всеки. Като истинска енциклопедия е. Успява да присъства ненатрапчиво в разговора и същевременно стабилно, независимо дали срещу него има един, или пет човека.
Кое е най-трудното в работата ти?
- Нуждата да се запази самообладание в определени моменти и умението да изслушваш госта си, а не да не млъкваш, както и да се опитваш да “държиш темпо на разговора”. Това е в телевизионното водене. Иначе, на живо, пред публика – почти същото, но трябва да си още по-концентриран, че хората те гледат, срещу теб са, не са платена публика, всеки е в различно настроение, един те харесва, друг - не. Трябва да се справиш с всичко това.
А кое е най-интересното?
- Динамиката и че все пак има нещо творческо в нея.
Как протича твоят ден и какви са предизвикателствата в работата ти (Какво правиш, когато имаш ангажимент и как се развива деня ти, когато нямаш работа)?
- Когато имам ангажимент, подготовката започва от предния ден. Гледам да се наспя добре. Ако събитието е мащабно, ходя на масаж, за да се настроя психически за него. Преглеждам си сценария подробно и се фокусирам върху откриването - ако то мине добре, после всичко продължава по-лесно.
Проверявам дали знам имената на всички хора, които ще присъстват там, преговарям си ударенията в изговарянето, както и длъжностите им. След това се запознавам се с тях, запаметявам как изглеждат и им обяснявам какво ще се случи, как ще ги обявя и им давам указания как да говорят на микрофона, така че публиката да ги чуе добре.
Когато нямам работа спортувам, чета и пътешествам.
Ако не беше станал това, което си, какво щеше да работиш?
- Сигурно щях да съм управител на заведение.
Какво научи в училище и какво не успя да научиш там?
- Учих в страхотно училище със забележителни преподаватели - 133 ЕСПУ А. С. Пушкин в София. Научих руски език. Не научих математика.
Колко е годишният ти доход? Колко пари се печелят като водещ?
- Оборотът на фирмата ми средно е 70 000 лева за година. При много силна година, в която съм участвал в големи телевизионни формати и сме имали хитови песни, може да надхвърли 100 000. При по-слаба е стигал до 40 000.
Кога за последен път си каза "Обичам си работата"?
- Днес, Симо. Човек трябва да обича работата си всеки ден!
* * *
Споделете с нас на редакционната ни поща edna@netinfocompany.bg как сте разказали за тази професия на вашето дете/деца. А как сте им обяснявали досега за "работата на големите"? За каква професия мечтаехте вие като малки, осъществихте ли желанието си? Екипът на Edna.bg очаква вашите отговори по темата.
* * *
Пишете на Симеон Колев на edna@netinfo.bg.