Поколения българи са изхранени с кисело мляко и то е издигнато в култ като храна на бебетата. Надъхани от сантимента, родителите, и особено бабите, нямат търпение да захранят децата си с кравешкия продукт. За сведение на младите майки трябва да се каже, че техните прабаби са раждали по 5-6 деца, а са оставали живи 1-2.
Та тези, оцелелите, с каквото и да са хранени, пак щяха да са живи и здрави. Това се нарича естествен подбор. Българското кисело мляко е прекрасна храна, но не за малките бебета, за тях най-добра е кърмата.
Киселото мляко съдържа повече соли отколкото кърмата, в пъти повече белтъка казеин (трудносмилаем и абергизиращ), по-малко въглехидрати, няма уникалните за човешкото мляко имуноглобулини и много други фактори.
Тези недостатъци донякъде са премахнати в адаптираните млека, но пълната имитация на кърмата е невъзможна. Затова, ако искате да са здрави децата ви, кърмете ги, а ако това е невъзможно, използвайте адаптирани млека според нуждите на детето.
Има такива за склонни към алергии, за деца с колики, за повръщащи, със запек и хидролизирани при алергия към белтъка на кравето мляко. Препоръките на СЗО (Световна здравна организация - бел. ред.)са за кърмене до 1г. възраст (до 6 месечна възраст само на кърма) и адаптирано мляко до 2г. възраст. Няма нищо лошо, ако сложите понякога кисело мляко в храната на детето между 1 и 2 г. възраст, но това не бива да е основно хранене.
За по-големите деца кравето мляко е добър източник на белтъчини. Но ако прекалявате с него, детето може да развие т.на. млечна анемия. Млякото засища и детето отказва да приема основните източници на желязо - месо, жълтък, зеленчуци, варива.
Противниците на млякото изтъкват и друг аргумент - някои хора имат ниски нива (или направо липса) на ензима лактаза, който разгражда млечната захар.
Затова подхождайте индивидуално – ако след консумация на мляко детето има разстройство, болки и подуване на корема, слуз в изпражненията, то тази храна не е за него.
Някои използват козето мляко, предимството му пред кравето е, че козите не боледуват от туберкулоза и алергиите са по-редки. Но то не съдържа фолиева киселина и ако се дава редовно, може да се развие анемия.
Киселото мляко се усвоява много по-добре от прясното, защото първият процес на усвояване (пресичането) вече е налице. Освен това съдържа полезните пробиотици (млечнокиселите бактерии).
Защо трудно се разваля киселото мляко, купено от магазина?
Това не означава, че непременно има консерванти. Традиционната българска закваска с лактобацилус булгарикум пресича млякото, след което бактериите продължават да се размножават и то вкисва за няколко дни. Затова производителите предпочитат друг щам - стрептококус термофилус, който има удобното свойство да спира развитието си след като е пресякъл млякото и вкисването се забавя. Като се прибави и абсолютната хигиена при производството на киселото мляко от големите фирми, се получава продукт с по-голяма трайност. А който не вярва на производителите, да отиде на гости при баба си на село.