Приемаме го като лятната ни почивка. Замърсяваме го, застрояваме го, обичаме си го, защото е нашето, но не го познаваме. Това е Черно море за повечето българи.
За един международен екип от учени обаче Черно море е най-голямата подводна лаборатория-музей на света.
Заради липсата на кислород в морето, на дъното са запазени абсолютно непокътнати кораби и селища.
Едва сега, благодарение на развитието на технологиите, имаме възможност да разберем историята на морето, край което живеем, да осъзнаем важността му за световната история и да разбулим една тайна – тази на Всемирния потоп.
Доскоро се смяташе, че потопът всъщност е „напълването“ на Черно море с вода от Босфора. Имаше теория, че това се е случило едва за няколко години, през които са се излели в тази долина несметни количества вода, отнесли със себе си крайбрежните рибарски селища.
Благодарение на експедицията Black Sea MAP, която засне дъното на Ропотамо и част от дъното на морето край Бургас, стана ясно, че морето ни се е образувало постепенно след края на Ледниковата епоха.
Стана ясно и друго – че тук са кръстосвали византийски, гръцки и римски кораби. Всички те лежат на дъното на морето, запазени толкова добре, че дори въжетата на мачтите им могат да се видят.
Публикувахте от Muzeiko в Сряда, 23 януари 2019 г.
Всички тези интересни разкрития са оформени в изложба в Музейко в София. Представени са снимки и 3D модели на запазените кораби, а с очила за виртуална реалност всеки посетител може да се потопи в морето и да разгледа с очите си останките на корабите.
Изложбата е открита до 21 април и е подходяща както за деца, така и за възрастни.