Преди броени дни домакин на шестото издание на националната образователна конференция, организирана от фондацията "Дигитални деца" бе Европейският Парламент в София.
Това беше събитие, което освен, че очерта основни акценти за промяна в българското образование ни срещна с професионалисти в различни области, обединени от обща мисия - подкрепа на дигиталната грамотност на съвременните родители, учители и деца и промяна на българското образование в унисон с „компетенциите на 21век“.
Председателят на фондацията Ивелина Атанасова е от онези вдъхновяващи и магнетични личности, които знаят как да излезнат извън рамката на статуквото, които не чакат промените да се случат, а ги предизвикват. През изминалата година тя пуска на пазара образователна, активна игра, която развива въображението, емоциите, умението за работа в екип, комуникационните умения и повишаване на вътрешната мотивация за учене DigitalKidZ® Imagination.
За втора поредна година Финландското посолство подкрепя конференцията, защото вярва, че ценностите са идентични с тези на фондацията. В стремежа да се доближим до новия финландски модел на образование е нужно "Да се фокусираме в това да възпитаваме и да отглеждаме критични личности, които умеят да поставят своите граници в технологична среда и да не губят себе си. Това е постижимо когато пречупим начина, по който работим с децата" (Ивелина Атанасова). За да ни покаже, че работещият финландски образователен модел е напълно постижим и у нас, на конференцията с любезното съдействие на Финладското посолство, лекция изнесе и световно признатия образователен експерт д-р Леена Андонов, която ясно посочи, че успешен е моделът, който не унифицира децата, а набляга на тяхната уникалност.
С поглед към образованието на бъдещето, Ивелина Атанасова създава и DigitalKidZ® STEM Клуб, който представлява образователна програма, която развива емоционалната интелигентност, учи децата да програмират, изгражда необходимите им STE(А)M умения за 21 век – наука, технологии, инженерство, изкуство и математика и обяснява сложни понятия от училище на разбираем език. Целта е да подготви децата за професиите на бъдещето. Да повиши мотивацията им за учене, превръщайки ученето в игра. Да ги подкрепи да намерят нови приятели. Да им помогне да бъдат подготвени за съвремието, в което живеят.
Ивелина Атанасова и фондацията "Дигиталните деца" не познават граници и си поставят все по-мащабни цели. В момента ръководи проект за промяна на образователния модел у нас, като за целта ще се работи с десетки училища партньори и ще се провеждат обучения на учители по информатика, т.к програмирането е основна част от съвременното дигитално общество.
В този свят на дигитални услуги и устройства се раждат и живеят дигиталните ни деца. Наша е отговорността да ги подготвим за бъдещето, да отворим хоризонтите пред тях и да ги предпазим. Тяхното бъдеще се предопределя от собствената ни възможност да се променяме.
Автор: Михаела Маркова