Това, че в криминалетата по един косъм разбират какво е здравето на притежателя му не е художествена измислица.
Видът на косата и скалпа наистина разкрива здравословни проблеми.
Вкъщи естествено нямаме лаборатория, но ако сме по-наблюдателни, можем да улесним лекарите в поставянето на диагнозата.
Най-честото оплакване е косопадът. Нормално губим на ден около 100 косъма, основно при къпане и ресане. Но ако възглавницата е покрита с косми, това вече е проблем. Усиленото падане на косми често се среща при бременност, раждане и кърмене. Това обикновено се свързва с хормоналния дисбаланс, нерационалното хранене, но най-вече със стреса от недоспиването, грижите около малкото дете, изтощението. Това състояние е временно, детето порасва, косата също.
Окапване на косата се наблюдава и в детската възраст при нервнопсихични натоварвания като изпити, неприятности в семейството, тревоги. Пада косата и при диабет и гъбички, след изтощителен грип, при неправилното хранене (диети) страда целия организъм, включително и косата.
Допълнително положението се усложнява от носене на стегнати шапки и ластици, които нарушават кръвообръщението на скалпа и косъмът не се храни добре, дългото стоене на слънце, неправилно използване на шампоани, бои и балсами.
Косопадът обикновено е временен и когато се вземат мерки отшумява.
Не така стои въпросът с алопецията –частично оплешивяване на кръгли петна, кръгов косопад. Това издава автоимунно заболяване – имунната ситема се „обърква” и атакува собствените се клетки, в случая космените фоликули, вземайки ги за чужди агенти. Често космите в оголената област спонтанно възстановяват своя растеж в рамките на година, но в други случаи не е така и се налага сериозно лечение от опитен специалист.
Излющването на кожата на скалпа говори за няколко проблема и не трябва да се бърка с обикновен пърхот. При себорея има наличие на бактерии и гъбички, при псориазис също се лющи кожата на главата, а в съчетание с болки в ставите се мисли за псориатичен артрит. В тези случаи кожата на главата е зачервена, възпалена, образуват се кори.
Основната причина за пърхoт е нарушената функция на мастните жлези. Освен козметичен дефект е възможно да има проблем и с храносмилателната система, панкреаса и щитовидната жлеза. Обикновено хормоналните нарушения водят до нарушена функция на мастните клетки и те отделят повече секрет.
Мазната коса е сериозен проблем. Тя може да е такава генетично, но се наблюдава и при някои болести като автоимунни, анемии, недостиг на цинк, витамини С и В, протеини, прекомерно третиране с шампоани с химия.
Сухата коса е не по-малък проблем. Обичайно се получава при прекомерно третиране като боядисване, сушене на силен сешоар, изрусяване, маша, много хлор във водата и т.н. Но тя може и да е признак на намалена функция на щитовидната жлеза (хипотиреоза), особено ако са налице безпричинно напълняване, суха кожа, запек, умора. Най-често обаче сте я наследили от някой родственик.
Състоянието на косата е пряко свързано със състоянието на тялото. За да имате здрава, жизнена, блестяща коса се погрижете за здравето си.
Избягвайте вредните сладки, тестени и мазни храни, наблегнете на плодовете и зеленчуците (витамини и минерали), ленено семе, сурови ядки и риба, особено сьомга (омега мастни киселини), млечните продукти (протеини и калций), бобови растения.
Още теми от д-р Андреева:
Висока температура над 5 дни? Може да е болестта на Кавазаки
Кога трябва да се оперират сливиците на детето
Учениците вече страдат от „старчески” болести
Спешни мерки при болки в ушите, които всеки родител трябва да знае