Учени от университета в Манчестър са установили, че жените, които пазят диети по време на бременност застрашават бъдещите си деца от напълняване и риск от развитие на диабет в по-късен етап от живота им.
За целта британските лекари и биолози изследвали редица бременни овце, защото смятали, че резултатите до голяма степен са аналогични и при хората.
Повечето животни, участвали в експеримента, получавали по-малко храна по време на зачеването. В следващия етап медиците взели проби с мозъчни клетки от неродените агънца, за да разберат има ли промяна в нивата на глюкоза в тялото на плода в майчината утроба и след като раждането премине.
"Ние установихме, че структурата на ДНК в мозъка на плода, която регулира приема на храна и глюкоза е различна, когато майката приема ограничено количество храна, докато трае бременността. Това означава, че шансът новороденото да развие диабет и затлъстяване в следващ период от своето развитие е по-висок", допълва д-р Ан Уайт, която е професор по ендокринология.
Тя споделя, че резултатите са от важно значение, защото показват, че диабетът и наднорменото тегло в случая не се унаследяват от майчините или бащините гени, а стават факт вследствие неправилния хранителен режим на бъдещата майка.
"Редно е да се замислим, че нездравословните диети и постоянното тъпчене с храна, докато сме бременни, са две крайности, които могат да застрашат здравето на детето ни, затова превантивните мерки в тази насока трябва да се вземат под сериозно внимание", заключва Уайт.