Лятото е време, в което децата да преживяват нови и интересни неща, да общуват активно с природата, да се движат и да играят. Опитайте се максимално да намалите времето, което прекарват вътре пред телевизора или компютъра и ги стимулирайте да живеят активно чрез различни предизвикателства, проекти, приключения и проучвателски мисии. Разбира се, съобразени с възрастта им.
Ето и няколко идеи.
Мисия естествоизпитатели. Въоръжете децата с лупа и фотоапарат и ги пуснете да изследват природата. Чудесно и безопасно е това да се случва в двора, но това невинаги е възможно. Ако живеете в град, заведете ги в парка, ботаническата градина или зоопарка. Целта е да са навън и да учат за дърветата, цветята, билките, буболечките, охлювите, птичките, пеперудите. С фотоапарата могат да запечатат ценни моменти от наблюденията си и да си направят албум. Може да събират растения за апликации или за хербарий и дори да открият кои от тях имат полезни и лечебни свойства. Или да си направят релаксиращ запис от песните на горските обитатели. По-големите дори може да заснемат кратък филм по желана от тях тема.
Подобна игра е интересна дори за децата на 2-3 години. За тях може предварително да подготвите картончета със снимки на различни растения и животни и да ги търсите заедно.
Индиански вигвам. И да не е на двора, може да се направи на балкона. Но това не е съществено. Факт е, че децата обичат да имат свое убежище, а ако им дадете възможност да го изработят сами, ще бъдат безкрайно щастливи. Нека сами да изрисуват вигвама и да го обзаведат по свой вкус. Направата на вигвама може да ги стимулира и да прочетат няколко книги по индианските въпроси. Най-малките може и да не разберат точно идеята за индианските символи, но с удоволствие биха поцапали с боя и със сигурност ще се зарадват да поносят индианска корона с пера и да потанцуват на характерната музика.
Направете заедно хвърчило. Това е много творческо занимание, с което да се забавлявате заедно, да порисувате и потичате на въздух и дори да приложите малко наука. Работете на принципа на пробата и грешката. Нека детето дава идеи какво трябва да направите, за да хвръкне инсталацията. Накрая хвърчилото може да стане украса в детската стая като един хубав спомен от преживяването.
Излет на открито. Намерете време. Да приготвяте заедно храната си навън на открито на истински огън е невероятно преживяване за децата. А ако го съчетаете с откривателска разходка из гората и много тичане по слънчеви полянки, градусът на емоцията ще удари небето. Не забравяйте и историите около огъня. На страниците на Детето играе може да намерите много идеи за игри на открито за различни възрасти.
Кални игри. Не лишавайте децата от игра с кал и вода – това е сезонът. За най-малките играта с кал и вода е не само забавна, но и много полезна, защото развива редица умения. Тези игри дават много възможности – да се забърка манджа от кал, пясък и листа за мерудия. Да се пускат лодки от корк или кора на бор в леген, да се пръскат с водни пистолети, да се пързалят по мокър найлон, че дори да си направят чаено парти с току-що изпечени кифлички от... кал.
Кутия за спомени. Подхвърлете идеята на детето си – да си направи кутия за спомени. С две думи, да вземе картон, да разчертае, да сгъне, да залепи (на по-малките дайте готова кутия) , да украси с мидички или мъниста или кухи черупки на охлюв... Всъщност, не е наша работа да даваме идеи как - вярваме в творческия устрем на децата. Кутията е вълшебен пазител на спомените от лятото – снимки, изсушени цветя, камъчета, шепа пясък от морето и каквото още детето пожелае. И в никакъв случай не нахалствайте да надничате там. Това е тайна територия, само за деца.
Направете романтични лампи за летните вечери на открито. Отпуснете си фантазията. Изрисувайте заедно стъклени буркани или намажете с лепило чаши, които след това да овъргаляте в пясък, ситни камъчета или в трева. Или по проект на децата, вие изрежете или пробийте консервни кутии, а после заедно оцветете. Остава да сложите свещичка и да седнете на открито навън сред мъждукащата светлина на собственоръчно направените фенери и красиви истории, които започват с „Имало едно време, не сега, не вчера...“
Преустройство на стари дрехи за летни лудории. Да, точно така – дайте на по-големите деца стари дънки, поли и блузи и ги оставете да сътворят нови летни дрехи, които са идеални за цапане с кал, рисуване с ръце и лудо градинско парти. Нека си направят сами нови къси панталони, престилки, чанти, хранилища за играчки и каквото им хрумне. Ще е полезно да научат няколко бода, а и да поработят с метъра, за да успеят да прекроят старата дреха в шикозно ново дизайнерско изпълнение. Ще е забавно да им осигурите и бои за текстил, мъниста, шнурчета, копчета и други, за да могат да творят декорацията на своите произведения.
✔ Как да изберем играчка за детето си?
✔ Как да помогна на детето ми да се справи с разочарованието?
✔ Важните уроци за деца, но не училищните
✔ Игра за момичета, игра за момчета
✔ Знаем ли как да четем на детето?
✔ Как да научим децата да разбират и да се справят с чувствата си
✔ Как да развием езиковите умения на детето
✔ Как да възпитаме децата, за да имат самочувствие
✔ Игри за децата по време на път
✔ Игри за децата, когато сме вкъщи