Нищо не разваля празниците така, както неприятните инциденти с децата.
Обхваналата ни еуфория намалява родителската бдителност и децата се развихрят както те си знаят.
За което нямат вина, не може да се очаква от тях да са мъдри и предпазливи като възрастните.
Затова вземете мерки за да имате спокойни празници без произшествия.
Правило №1: Не оставяйте децата без надзор! Залисани в подготовката на празника и тичайки по многобройните задачи често не виждаме какво правят децата. Това, че са кротки и тихи не трябва да ви успокоява, а напротив! Ако едно иначе палаво дете се кротне, значи замисля нещо. Нещо щураво и опасно. Не се нагърбвайте с всички задачи, няма да ги свършите без помощ, а децата могат да пострадат. Обърнете се към старите изпитани спасители –баба и дядо. Оставете децата при тях и спокойно се подгответе за празника. Не забравяйте и контролът над тийнейджърите. Следете с кого излизат и къде. Уговорете се да не изключват мобилните си телефони, дори и ако трябва да отстъпите по други параграфи като компенсация.
Правило№2: Обезопасете дома! Направете така, че да сведете до минимум инцидентите –травми, порязвания, изгаряния. Поставете предпазни капаци на контактите, дръжте далеч горещата ютия и режещи предмети, направете невъзможен достъпа на малкото дете до работещата печка, когато готвите внимавайте дръжките на тиганите и тенджерите да не стърчат извън печката, за да не ги дръпне детето и да се изгори. Не забравяйте и за електрическата украса на елхата. Често нейните качества са съмнителни, може да има оголени жици и детето да го хване ток.
Правило №3: Заключете лекарствата и химикалите! Децата са в очакване на подаръци и лакомства и обръщат къщата, за да ги намерят. Червените хапчета на баба поразително приличат на бонбони и могат да бъдат изядени. Препаратите за почистване на дома (съдържат опасни химикали, които изгарят кожата и лигавиците) и течните лекарства са в красиви опаковки и често се бъркат с напитки. А опитването им е с фатални последици – изгаряне на хранопровода и натравяне.
Правило №4: Внимавайте с храната! Празник е, нека децата си хапнат колкото и каквото си поискат. Тази либерална нагласа почти със сигурност ще ви отведе при дежурния лекар. Защото масите са отрупани с тежки и мазни храни – сладкиши, торти, шоколади, ядки, мезета, салати със сосове и майонеза. Оставени без контрол децата нямат мярка и последствията са налице. Неподходящата храна (като количество и качество) затруднява храносмилателната система и тя се разтоварва по единствения естествен начин –с повръщане и разстройство. Тъжен финал на празненството.
Правило №5: Никакъв алкохол! Бащите адски се гордеят, ако детето още от малко си топне пръстчето в чашата с алкохол и го оближе. Голямото „геройство” не свършва дотук, често се дава на децата да отпият от чашата на възрастните. Трябва да се знае, че при малките деца ензимите, които разграждат алкохола почти липсват, и дори малки количества (включително „леките” бира и вино) са изключително опасни. Деца изпадат в кома от символични количества алкохол.
Правило №6: Забравете за пиратките! Сега е момента да покажете на децата си как се празнува цивилизовано. Без да се притесняват съседите и да се рискува здравето. Колкото и да говорите за опасността на пиратките, какви изгаряния и травми могат да предизвикат, ако самите вие ги използвате, ефектът ще е нулев. Бъдете сигурни, че ще ви издебнат и ще запалят някоя, като последиците ще са непредвидими. Всяка година около Нова година по няколко деца остават без пръсти или без зрение. Далеч по-безопасен е бенгалският огън. Най-много детето леко да се опари.