Общуването с децата понякога би могло да се превърне в истинско предизвикателство за роднините, цялото семейство и всички близки. Затова полският педагог и писател Януш Корчак* обобщава 10 изключително важни закона, които и до днес дават ясна картина за правилния път в комуникацията ни с малчуганите.
Ето и какво трябва да спазваме, за да бъдем приятели с децата и да имаме тяхното безрезервно доверие:
1. Не очаквай от твоето дете да бъде същото като теб.
Помогни му да стане себе си, а не твое копие.
2. Не изисквай от детето си отплата за всичко, което си сторил за него.
Дал си му живот – как да ти се отблагодари за това? То ще даде живот на друг човек, той пък на трети – това е необратимият закон на благодарността.
3. Не отмъщавай на детето си за собствените си горчивини и обиди, за да не страдаш на старини. Защото каквото посееш, това ще пожънеш.
4. Не гледай на проблемите на детето си отвисоко.
Всеки носи своето тегло, а на него дори може би му е по-трудно, защото има по-малко опит.
5. Не унижавай детето си!
6. Не забравяй, че най-важните срещи на човек, това са срещите с неговите деца. Обръщай им повече внимание – никога не знаеш в какви хора могат да се превърнат.
7. Не се вини, ако не можеш да направиш нещо за детето си. Помни, че за едно дете не е направено достатъчно само тогава, когато не си опитал всичко възможно.
8. Детето – това не е тиранин, който трябва да владее целия ти живот, нито пък е просто плод на твоята плът и кръв. Това е скъпоценна чаша, която животът ти е дал на съхранение, за да я пълниш с творчески огън. Това е една любов без окови, с която родителите трябва да отгледат не „наше“ или „мое“ дете, а една душа, която им е дадена само временно.
9. Обичай чуждите деца. Никога не им причинявай това, което не искаш да се случи на твоите.
10. Обичай детето си, независимо какво е – без таланти, без късмет, вече пораснало. Общувай с него и му се радвай, защото е истински празник, докато е край теб.
*Авторът на статията е Януш Корчак (1878 — 1942) — водещ детски педагог, писател, доктор и обществен деятел. Основните принципи на неговата дейност са развитието на самопознанието, самоконтрола и самоуправлението в детския колектив и в отделния възпитаник. По време на окупацията на Полша от Германия, Корчак се бори за живота на децата във варшавското гето. Загива в газовите камери на Треблинка заедно с 200 свои възпитаници.