Развили сме култ към чистотата. След вековете на дизинтерия, чума и мрачни домове, в които е миришело бог знае на какво, днешните ни къщи са истински рай.
От тоалетната мирише на океан, в кухнята витае аромат на прясно окосена трева, а дрехите ни са искрящо бели с двуфазни и трифазни перилни препарати.
Разбира се, микробите са изтребени до крак, горките, но по-важно е, че печката е толкова чиста, че човек може да се огледа в нея.
Така твърдят големите надписи на големите опаковки почистващи препарати и козметика за дома.
С малък шрифт обаче пише друго: Вредно за водните организми с дълготраен ефект.
С други думи – препаратите ни за почистване убиват рибите, тровят водата, повишават киселинността ѝ унищожават живота.
А умре ли живота в океаните, няма да има никакво значение дали ние чиста тоалетната, или не, защото нас няма да ни има.
Разбира се, не сме обречени (все още), стига всяка edna нас да остане една секунда повече пред щанда с перилни препарати, за да прочетем етикетите по-внимателно.
Ако видите обърнала корем рибка, продуктът е опасен за водните организми. И изливайки го в канала, го пращате право на рибите, в същото онова море, в което толкова обичаме да се къпем през лятото...
А ако си мислите „Е, какво пък, нали слагам малко“, си спомнете, че същото си го казват в този момент още около милиард домакини по целия свят…
Взимаме планетата назаем от децата си. Представете си в какво състояние ще им я оставим, ако не започнем да се променяме още днес…
Още за по-добро бъдеще
- Хайде да спасяваме света: 6 заместителя на пластмасата
- Как да почистите дома си с оцет, сода, водка и горчица
- Сапунени ядки - еко продукт за измиване и изпиране
- Как да си направим препарат за почистване на баня