За бульона
агнешки кокали от месото, което сте обезкостили - 3-4 бр.
лук - 1 глава
моркови - 1 бр.
магданоз, само дръжките - 1 връзка
олио на вкус
За гювеча
агнешко месо обезкостено - 1 кг
агнешки комплект без бял дроб - 1 бр.
лук - 4 глави
зелени чушки - 4 бр.
картофи - 1 кг
люти чушки - 3 бр.
стерилизирани домати на кубчета - 400 гр
олио - 100 мл
пресен джоджен - 1 връзка
магданоз - 1 връзка
червен пипер - 1 с.л.
сол на вкус
черен пипер на вкус
Самото име касапски гювеч намеква, че в чинията ви ще се появи нещо различно, което не се хапва всеки ден, разказват от Mate Kitchen. Касапите знаят коя част от животното е най-вкусна и знаят как да си я приготвят по най-добрия начин. Освен това имат специално, ценителско отношение към дреболиите, затова за тази рецепта разчитаме на чудесно прясно агнешко, дреболиите от животното, много зеленчуци, малко, но правилните подправки, люти чушлета и достатъчно голям глинен гювеч, който да обедини всичко и да го превърне в кулинарен разкош, подходящ и за делник, и за празник.
Къде е уловката в този касапски гювеч? Първо, от дреболиите не ползваме белия дроб. Второ, не изхвърляме кокалите от месото. Вместо това ги ползвахме, за да направим от тях великолепен бульон. В него, а не във вода, вино или бира след това готвим агнешкото и зеленчуците. Вкусът става богат и наситен, няма и намек за блудкавост. Подправките са точно подбрани – черен пипер, магданоз и пресен джоджен. А лютите чушки са онази задължителна нотка закачлива пикантност, без която често имате чувство, че на храната ѝ липсва нещо.
Когато извадите готовия касапски гювеч от фурната, го оставете да си почине около 20 минути, преди да го поднесете. През това време готвенето продължава, а зеленчуците си поемат обратно соса, останал в съда и стават кадифено меки. Така, когато сложите от ястието в чинията, той е съвсем малко и с онази плътност, която се получава естествено, без помощта на допълнителни сгъстители. Има само колкото да потопите залче-две мек хляб в него.
Остава ви само да си налеете чаша хубаво вино и да се насладите на вкуса на крехкото агнешко.
Начин на приготвяне:
За бульона
1. В тенджера налейте гореща вода и сложете в нея кокалите, морковите и лука, обелени и нарязани на едро. Прибавете и дръжките от магданоза и няколко стръкчета джоджен. Посолете и оставете да заври.
2. След като поври, отстранете отделилата се пяна и оставете на тих огън за около час.
За гювеча
1. През това време нарежете месото и дреболиите и ги запържете в мазнината.
2. След десетина минути налейте бульон, колкото да ги покрие, и ги оставете да се варят на тих огън за около 40-50 минути.
3. Докато месото и дреболиите врат, обелете и нарежете на едро картофите. Лука нарежете на полумесеци, а чушките почистете от семките и нарежете на големи парчета. Лютите чушки разрежете по дължина и почистете семките. Нарежете магданоза и джоджена.
4. Сложете всички зеленчуци в гювеча и подправете със сол, черен и червен пипер. Добавете доматите и разбъркайте добре.
5. Изсипете в гювеча месото и дреболиите с бульона, в който са се готвили и разбъркайте.
6. Сложете гювеча в студена фурна, включете на 220 градуса с вентилатор и оставете да се готви за час и половина - два. След това намалете температурата на 170 градуса и гответе още 45-50 минути или до готовност на месото.