Нужните продукти:
500г брашно
7г суха мая
325мл топла вода
сол, зехтин
чери домати
и босилек
Начин на приготвяне:
Започваме, като разтворим маята във водата. Важно е водата да е топла, за да активираме маята, но не прекалено гореща, за да я убием, а процесът е простичък - изсипвате и разбърквате.
След като маята ни е подготвена, в купа изсипваме брашното, слагаме една-две щипки сол и няколко капки зехтин. Продължаваме с изсипването на маята малко по малко, докато разбъркваме.
Когато тестото стане хомогенно, го изсипваме на повърхност, която е подходяща за месене. Ако тестото ви е лепкаво или не е достатъчно гъсто, не се притеснявайте да добавяте по малко брашно. Но внимавайте наистина да е по малко, защото ако прекалите, няма как да го върнете.
При фокачата техниката на месене е много важна. Меси се в продължение на десетина минути, като с една ръка хващате единият край на тестото, а с другата разтягане и завивате обратно. По този начин нашето тесто ще стане много еластично, а когато се изпече ще стане мекичко като пухкаво облаче.
След като омесите пухкавото си облаче, намажете купа с малко зехтин, поръсете с няколко капки вода и запечатайте добре с домакинско фолио или мокра кърпа. Много е важно тестото да не изсъхва и да не хваща коричка. Оставете го на топло да втасва за 45 минути.
В това време подгответе доматите. Ако използвате чери домати, просто ги разрежете на половина, ако използвате обикновени домати ги нарежете на осминки. И тук е моментът да кажем, че въобще не е задължително да ползвате домати и босилек, на нас комбинацията ни се струва неустоима и затова сложихме, но ако предпочитате маслини, гъби, или дори сирена - слагайте от тях. За минималистите пък няма страшно - може и да не слагате нищо в тестото, отново ще стане много вкусно хлебче.
След като минат 45 минути, би трябвало тестото да е удвоило размера си. Тогава го хващаме и от купата го пренасяме в тавичка за печене, която сме поръсили с малко галета, за да не залепва тестото.
Поливаме обилно със зехтин и го разпределяме равномерно по цялото тесто. И ако си мислите, че ще минете номера без да си нацапате ръцете - грешите! С пръсти направете дупки в тестото. Натискате, докато не усетите дъното на тавата, но без да го късате. След това ако сте решили да използвате босилек и домати - слагате цяло листче от босилека и върху него половин доматче, като ги натискате хубаво.
Когато подредите всички, отново покрийте с мокра кърпа или домакинско фолио. И оставете настрана да втаса за още 45 минути.
В този момент знаем, че чакането става доста дълго, но обещаваме, че си струва!
Когато втаса, махаме тестото и много внимателно поставяме тавичката във предварително загрятата на 190 градуса фурна за 20 минути или докато не хване прекрасна златиста коричка. Много е важно след второто втасване да сте много внимателни, защото не трябва да разрушаваме въздушните балончета, които са се образували в тестото.
След като получите тази прекрасна златиста коричка, изваждате фокачата и поливате с още малко зехтин. Не се притеснявайте, няма да стане мазно, пухкавото тесто ще го попие като гъба.
След това изчаквате да изстине вашата фокача с хрупкава коричка и пухкава вътрешност е готова. Да ви е много сладко!
Не пропускайте нито една от прекрасните ни рецепти в рубриката "Вкусно", като се абонирате за нашия кулинарен бюлетин тук >>>
Прочетете още:
Техника за тънък и ароматен турски хляб
Сандвичи тип "каквото има в хладилника"