Аз ям! вярва, че и най-обикновената храна може да се превърне в произведение на кулинарното изкуство, благодарение на фантазия и мъничко старание.
Ето защо си поговорихме за фууд стайлинг в домашни условия и с достъпни продукти с един от най-интересните шеф готвачи и фотографи на храна - Добрин Атанасов.
Ако търсите идеи за разчупване на рутината на семейната вечеря, можете да се вдъхновите от сайта azyam.bg.
Там авторските рецепти с гаранция за вкуса и красива презентация наброяват над 40, а в кухнята на Goodlife.bg, заедно с известния мастър готвач Аврам Големечков, продължават да се раждат интересни идеи и експерименти.
Какви са правилата на фууд стайлинга и можем ли да направим такъв в домашни условия с малко усилия? На този и още въпроси днес отговаря именно Добрин Атанасов...
Неговият канал Tasty Tales в Instagram предлага интересни интерпретации на традиционни ястия и типичното за професионалните стилисти – внимание към най-малкия детайл.
Добрин започва кариерата си в кухнята на едни от най-добрите ресторанти в България, работейки рамо до рамо с шеф готвачи, като Андре Токев, Андрей Стойлов и Димитър Димитров.
Вдъхновява се от социалните мрежи, книги и пътувания и се старае винаги да се отличава със собствения си стил. Ето какво ни разказа той по темата:
- Как се развива фууд стайлингът през последните години? Ние знаем, че храната трябва да изглежда вкусно и естествено – ако правиш фритата, например и бързо трябва да я заснемеш, но едно от яйцата се счупи върху плота, ще го почистиш или ще го оставиш, за да изглежда кадъра по-естествен?
Mисля, че няма много хора като мен, които да го практикуват. У нас има няколко човека, които правят стайлинг и снимат храна. Това е добре, защото малкото хора, които се занимаваме с това, можем да експериментираме и да го развиваме в България.
Ако яйцето се счупи по естествен начин, задължително ще направя няколко снимки и с него. Вярвам, че когато нещата стават естествено, снимките са още по-красиви и добре подредени.
- Има ли състезания за фууд стайлинг и какви умения се демонстрират там?
В България за сега няма такива, а по света от години темата за готвенето определено е гореща – фууд стайлингът е много важна част от готвенето на подобни събития. Най-голямото състезание, обаче е в Instagram, където хората показват много точно и ясно какво им харесва, определят тенденции и диктуват правилата. Би било интересно да направим и истинско състезание тук, какви ли биха били критериите, се замислям...
- Задължително ли е да разполагаме с екзотични и редки продукти, за да направим добър фууд стайлинг?
Не, не задължително да разполагаш с редки или екзотични продукти, за да направиш красива чиния. По-важно е да имаш въображение и добър фотоапарат, ако решиш да покажеш ястието на света. Останалото зависи от теб.
- Би ли ни споделил за три продукта или кухненски аксесоари, които можем да добавим на ястието си, за да изглежда то професионално стилизирано.
Аз много харесвам в снимките си да вкарвам кафява хартия за печене, стари прибори и цветове, според сезона.
- Може ли всеки да направи фууд стайлинг в домашни условия и с достъпни продукти?
В домашни условия дори е много по-лесно!
- Кои са твоите най-основни правила за сервиране на храна?
Важни са много неща, като започнем от цветовете на продуктите, приборите, времето с което разполагаме, дали ще печем или ще оцветяваме храна... Всеки фууд стилист има собствен почерк в поднасянето.
- Кои са най-простите ястия, които си стилизирал и какви похвати използва?
Бяха ме потърсили от един ресторант - пицария. Искаха да направят снимки на храната и да рекламират мястото. Просто една пица на хубав черен фон, малко брашно и един домат. Само това използвах и стана наистина добре.
- „Инстаграм, инстаграм, първо снимам, после ям“ – чувал ли си това? Какво се случи през последните години в социалните мрежи? Защо всички изведнъж започнаха да се вълнуват от храната и това как изглежда тя?
Нормално е да се вълнуваме за социалните мрежи – това е много мощна сила в днешно време. Добре, че са някои Instagram профили, за да ни научат похвати в естетиката при поднасяне на храна, а и да ни вдъхновят. Повечето артисти вече използват този канал основно, за да представят това, което правят – нормално е и хората да се повлияят и да започнат да се вълнуват как изглежда и тяхната трапеза, а след това и снимките, които публикуват.