В ежедневието си често чувам разговори, коментари, а дори и сериозни размисли по темата: „Е, те (жените) и без това ни надживяват! Не стига, че ни ядосват, а дълголетието е на тяхна страна!“
Точно поради тази причина реших в днешната статия да ви представя данните такива каквато са, а нека всеки сам си направи изводите.
В края давам варианти, които вярвам са интересни и полезни, както за нежната (повече от) половина от населението, така и за нас – мъжете. Приятно четене!
„Сухата“ статистика
51% от населението на България!
Дамите надживяват господата със 7 години.
Средно нежният пол би получавал пенсия 17 години.*
„Комбинацията от по-ниско заплащане на час и по-малко часове работа през живота им води до по-ниски пенсии на жените в сравнение с мъжете. В резултат жените по-често от мъжете се сблъскват с бедност, когато остареят.“ , твърдят авторите на изследване публикувано в сайта на Европейската комисия.
Подобна е и статистиката за България. Нещо повече, в т.нар. „Бивш източен блок“ разликата в заплащането не е фрапираща, сравнено с някои развити европейски държави.
Жените в България получават със 17% по-ниско заплащане за една и съща работа.
Не подценявайте продължителността на живота
Статистически (общо мъже и жени): Доживявате 65 – чакат ви още 16, чествате 70 – „имате” пред себе си 12 и т.н.
Независимо от данните за средната продължителност на живота, не следва да се заблуждавате, че това е абсолютен „вселенски” закон или нещо, на което „да се опрете” с висока доза сигурност. Позволете ми да илюстрирам, какво представляват средните стойности: Ако едната ви ръка е на открито на +50 градуса, а другата в хладилник на -20 градуса, то средно за двете ви ръце сте на +15 градуса. „Поносимо”, нали?
Какви действия да предприемат дамите за по-добро бъдеще и защита?
Предварително да уточня, че тук призиви за равенство между половете няма да издигам. Вместо това – доза възможни финансови решения:
• Обсъдете идеята мъжът до вас да направи за себе си застраховка живот, особено в случай, че той допринася в значителна степен към семейния бюджет.
• Помислете върху идеята да направите ваш личен пенсионен план. Всъщност какво е пенсионен план? Възможности: регулярно депозиране в банка, или регулярна вноска на средства във взаимен фонд, или регулярно отчисление на суми в доброволен пенсионен фонд, или регулярно да добавяте към вече конструирания инвестиционен портфейл.
Няма нищо егоистично в това, да предвидите бъдещето си при положение, че вероятно ще живеете по-дълго, отгледали сте децата, а за „награда” ще получите по-ниска пенсия.
Не разчитайте на някой друг. Образовайте се – професионално и като познания за парите! Така със сигурност повишавате шансовете си за успех!
Не използвайте парите, за да се почувствате моментно добре! Поставете си ясни, измерими, постижими (финансови) цели и ги постигайте!
Автор: Преслав Китипов, Дипломиран финансов консултант
Прочетете още:
Сиренето си е сирене, но приятелството е с пари