Има ли нещо на този свят по-досадно от чистенето? Попитали 100 жени коя е най-скучната дейност в едно домакинство, и след като и стоте се прозяли, казали в един глас, че по-скучно нещо от пускането на прахосмукачка не познават, след което заспали от отегчение на дивана. Ако това ви звучи преувеличено, кажете вие, с ръка на сърцето, не ви ли се струва, че чистенето в продължение на години по един и същи начин е малко отегчително?
Май сме достигнали до момента, в който можем публично и без свян да признаем, че седмичното чистене на дома ни е от нещата, които никога не се отплащат. В момента, в който килимът е изпрахосмучен, отгоре моментално и от нищото се зараждат солети, котешки косми и дребни боклучета, които някой пуска тайно, за да ни дразни.
А какво да кажем за това, че полагаме този труд безплатно, години наред, и той дори не се зачита за пенсия? Шегата настрана – ако седнете да изчислите колко време и пари губите в това, че се разхождате с прахосмукачка из къщата всяка седмица, ще установите, че ако вместо това бяхте работили, с изкараните пари можеше да идете на Хавайските острови, където чистенето щеше да е последният ви проблем. Или пък можеше с тези пари да си наемете фирма за почистване, или пък да ги инвестирате в робот, който да чисти, докато вие си почивате... Момент. Какво? Робот ли казахме?
Робот, който чисти? Нещо, което тихо се плъзга по пода и с удоволствие поглъща трохи и кълба от косми и отива самичко да си ги изхвърли в кофата? Дори и стоте заспали жени ще отворят по едно око и ще започнат да се ослушват, когато кажем, че наистина съществува такова чудо, при това в два варианта – единият се нарича Jet Bot, а малко по-умният му и óправен братовчед - Jet Bot+.
Това са чисто новите смарт прахосмукачки от Samsung, които вече са налични на пазара у нас и нямат търпение да си ги отведете вкъщи и да ги пуснете да се саморазправят с всеки боклук по земята, с всяка изсъхнала троха и изпопадали котешки мустаци.
За да ви помогнем да си изберете с кой модел да се въоръжите, ето първо някои ключови характеристики и на двата, а накрая ще ви споделим и какви са разликите между тях.
И двете смарт прахосмукачки на Samsung са надарени от бога на изкуствения интелект с изключително прецизна навигация, която гарантира, че домът ви ще бъде изчистен ефективно от край до край. Разбира се, понеже са интелигентни, те се управляват и зареждат сами (за разлика от децата например), а по-образованият братовчед Jet Bot+ дори си почиства контейнера самостоятелно, тъй като разполага със станция за почистване. Отново ще забележите огромна разлика с децата, които до 18-тата си годишнина смятат, че станцията за почистване е майка им.
Това обаче далеч не е всичко. Вашият нов най-добър приятел може да бъде управляван и от разстояние, благодарение на страхотната екосистема от устройства Samsung. Това ще рече, че можете да го навигирате през Wi-Fi връзката на Galaxy смартфона си и да му правите забележки. „Джейбот, изпусна една троха под дивана, върни се, ако обичаш“ - и той ще се върне, и ще си я вземе без да върти очи и да блъска вратата на стаята си.
В случай че имате нужда от още убеждаване, ще споменем и това, че двата модела имат иновативен сензор LiDar, с който извършват разчет на дома ви и оптимизират траекторията на почистване. Казано на прост език – правят си таблица в Ексел, след това сканират стаята и си планират маршрута през нея, така че да почистят най-ефективно. Високоефективната им четка пък е толкова съобразителна, че почиства килими и твърди подови настилки без да се оплита цялата в косми.
Ако се чудите дали един робот има сила за почистване на всички стаи вкъщи, не се притеснявайте – и двата модела имат голяма всмукателна мощ на дигиталния инверторен мотор, както и мултициклонно филтриране Jet Cyclone. Демек – всичко от пода ще изчезне. Пазете си джапанките!
Без да ви потискаме, но интелектът на смарт прахосмукачките не се изчерпва с това. Те могат да определят типа повърхност и количеството прах, събрало се върху нея, след което да регулират всмукателната мощ, така че да изтръгнат инкрустираните в килима вафли. Не стига това, ами и четката на робота има тънки влакна от мек тъкан текстил и антистатични сребърни нишки. Вие имате ли антистатични сребърни нишки? Нямате. А четката има. Освен това екстракторите пресоват космите, за да не се оплитат около четката. Колко яко е това!
Ако пък вкъщи има помещение или зона, в която не искате Jet Bot-ът ви да припарва, просто му създайте „забранена зона“ през приложението SmartThings, и прахосмукачката ще я заобикаля дори там да няма физическа преграда. Е, не! Кажете как да не го осиновите този робот! А, и още нещо – можете да следите почистването в реално време (ако си нямате друга работа) и да преглеждате историята на почистванията или пък да дадете някаква друга задача. Да знаете обаче, че не простира – за това робот още не е създаден.
А какви са разликите между двата модела? Jet Bot е с 0,4-литров контейнер, а Jet Bot + - с 0,3 литров. Най-съществената разлика между двата модела е, че вторият идва и с почистваща станция. Това, което искаме да кажем, е, че Jet Bot+ се връща при всяко почистване, а тя изтегля праха от контейнера с помощта на технологията Air Pulse.
И накрая, когато сигурно вече сте се впуснали в мечти и се чудите дали Дядо Коледа би бил така добър да пусне през комина една смарт прахосмукачка, ето ви един аргумент, срещу който нямате доводи. Инвестирайки в нея, инвестирате в себе си – в повече свободно време, в спокойствие и заместване на чистенето с по-смислени дейности. А сега бързо се превръщайте в Дядо Коледа, отивайте да си вземете Jet Bot или Jet Bot+ и оставете чистенето на роботите вместо вие да се превръщате в такъв.