Има нещо привлекателно в научните обяснения на ежедневните неща. Разбираш, че не си сам в проблемите си, че те са известни и изучавани от някого и, ако имаш късмет, даже си имат и име.
Като например онзи момент, в който не можеш да избереш череши ли да си купиш или ягоди, защото обичаш еднакво и двете.
Нарича се когнитивен дисонанс. Легендата твърди, че едно магаре, поставено между две еднакви по големина и апетитност купи сено било умряло от глад, защото не можело да реши от коя да започне.
Ако примерът с магарето не ви харесва, ще ви дадем друг. Когнитивен дисонас е и от „Два стола – земята“. Когато се чудиш прекалено много какво (или пък кого) да избереш, често оставаш с пръст в уста.
За съжаление, в училище не се изучават всички ефекти и синдроми, които биха ни помогнали после в живота да преодоляваме трудностите – емоционалните си, най-вече.
Ефектът „Зейгарник“ е едни от тези полезни „ефекти“, за които на човек му се иска да го е знаел по-рано, за да си спести много служебни и лични нерви.
Той описва способността на мозъка ни да си спомня много по-добре онези задачи, които са останали незавършени, а да не помни или да си спомня слабо завършените задачи.
Обяснява защо мислите повече за предстоящите задачи, вместо блажено да си спомняте завършените и да се поздравявате за успеха.
Обяснява и защо можем да помним цял живот несподелените си любови – защото, също като задача в офиса, те са останали незавършени.
Ако имате такава любов, която ви измъчва години наред и въпреки всички други хубави моменти, нечий образ се връща отново и отново в главата ви, „излъжете“ мозъка си, че историята е приключила.
Напишете писмо с обяснение в любов, което после да отиде в кошчето.
Представете си в пълни детайли как любовта ви се развива, но после се разочаровате и си тръгвате. Само мислено. Казват, че помагало.
Или пък бъдете смели и се опитайте отново, макар и след години, да имате втори шанс с тази ваша несподелена любов.
Човек никога не знае дали мълчанието отсреща е отказ или мълчаливо съгласие, докато не попита направо. Дори да се разочаровате, задачата ще е завършена.
И ще можете да продължите нататък, без да изпитвате повече ефекта "Зейгарник".