Днес ще си говорим за една новина, която е доста депресираща и за съжаление не чак толкова изненадваща. Ново проучване, проведено между 20 хиляди американци, разкрива, че младите хора се чувстват все по-самотни в сравнение с по-възрастните. Хората на възраст между 18 и 22 години се оказват най-самотните, като цели 48% от тях са заяви, че имат нужда от компания. За сравнение - хората над 70-годишна възраст, които са споделили, че са самотни, са около 39%.
Още по-плашещото е, че се оказва, че самотата има същия ефект върху здравето ни като пушенето по 15 цигари на ден и е по-опасна от затлъстяването.
Става ясно, че социалните мрежи също повлияват доста на чувството ни за самота и онези младежи, които са много активни в социалните мрежи, се чувстват също толкова самотни и като онези, които почти не ги използват.
"Смисленото общуване е това, което кара хората да се чувстват добре, а писането на съобщения и лайкването на снимки не се окачествява като "пълноценно общуване".
Повече от половината младежи са посочили, че се чувстват самотни често, докато 90% от хората над 70 години са посочили, че имат достатъчно социални контакти.
Самотата е по-вредна от пушенето, защото ни кара да се чувстваме стресирани, а това води до по-лоши здравословно състояния - както психически, така и физически.
Специалистите препоръчват как да се измъкнем от спиралата на самотата, ако се почувстваме хванати в нея - отдайте се на качествен сън, прекарайте повече време със семейството, спортувайте и не работете твърде много постоянно. Да, лесно е да се каже на думи, но всъщност е сложно, защото всички тези дейности изискват да оставим телефоните си и да не гледаме постоянно във всички онези социални мрежи, които ни правят депресирани самотни.
Защото баба ти най-вероятно не може да изпраща съобщения във Viber, но със сигурност не е и стресирана до смърт и не ѝ липсва човешка комуникация.