Проучване показва, че в голямата си част целите, които си поставяме за новата година, са свързани или с придобиването на нов навик, или с отучването от стар. Проблемът обаче е, че за да се сформира нов навик, е много по-трудно, отколкото еднократно провеждане на нещо - събитие, покупка и прочее.
"Съпротивата при формирането на навици е свързано с очакванията относно поведението и средата за изпълнение", обяснява психологът Бас Ферпланкен.
Повечето от нас имат нереалистични очаквания за това колко трудно ще бъде да направим тези промени в поведението. Често сме прекалени оптимисти и очакваме да успеем лесно. Когато се провалим, това е огромно разочарование. Затова най-добрият начин да променим лош навик е, като нарушим контекста, в който обикновено се случва. Именно затова е най-добре да започнем с промените за новата година от декември.
Полагането на основи на нови навици или промяната на старите често са с цената на много проби и грешки, в които при нарушаването на контекста промяната на навика "не работи". Това важи и за въвеждането на нов навик - нужно е да се адаптира в някакъв контекст, за да стане рутина. Затова пробвайте с въвеждането му още сега.
И още нещо - провалите през декември не се броят! А няма нищо по-демотивиращо от провал на новия навик през януари, когато вече очакванията ни са да сме "нови".
Прочетете още:
-
Ретрограден Марс до февруари 2025: Какво означава това за вас
-
Как да носим Мока Мус – Цветът на 2025 според Pantone (СНИМКИ)
-
Какво ще се случи с тялото ти, ако ядеш по 3 фурми всеки ден