За какво ни говорят рисунките? Арт терапевт обяснява как се прави анализ

Детската рисунка е чудесен помощник в терапевтичния процес или в изготвянето на психологическа оценка. Основната причина за това е, че на листа излизат усещания, емоции и чувства, които детето не е способно да изрази и определи в разговор и осъзнато споделяне.

Освен в професионално направление, рисунката на нашето дете може да бъде много буквален ориентир за усещането му в света и средата, в която расте. Особено полезна е, когато става въпрос за по-труден период – стартиране на детска градина, започване на училище, раждане на братче или сестриче или друга промяна в семейството.

Информацията, която можем да получим само от няколко рисунки, може да се окаже безценна в разбирането на света и начина, по който малкият човек се чувства в него, разказва арт терапевтът, организационен психолог и поведенчески консултант Ивета Рангелова говорим в новия епизод на „Ох, на мама! Podcast”.

Едновременно с това обаче е нужно да имаме предвид, че рисунката е моментно отражение на емоциите и интересите на детето. Именно заради това можем да говорим за значими сигнали в посланието, което виждаме на листа, едва тогава, когато тези знаци се превърнат в тенденция или постоянно присъстващи във всяка рисунка за по-дълъг период от време.

Размер и място на фигурите

В психология на изкуството има определени насоки за това каква информация ни дава детската рисунка. Особено важни са две неща - размерът на фигурите и мястото, което заемат на листа.

Най-общо можем да кажем, че когато основната фигура е в центъра на листа, това е знак, че детето усеща увереност и хармония във връзката си със заобикалящия го свят. Когато рисува себе си е особено показателно къде се позиционира и с какъв размер е собственият му образ. Това разкрива колко значимо се чувства и как се възприема спрямо останалите.

ohnamama
Снимка: Ох, на мама!

Ако самото то се рисува много по-голямо от останалите фигури, това може да бъде знак за липса на авторитети в живота му. Децата имат така наречения "здрав егоизъм" в първите години от живота си, който ги поставя на първо място в техните представи. И това е изключително здравословно да бъде така в този период. Но понякога това усещане се развива в крайност и е нужно да бъде работено в тази посока, за да се поставят здравословни за детето граници.

В обратните случаи, когато собственият образ е много изместен от центъра или силно умален като размер спрямо другите обекти – това говори за усещане за малоценност или отхвърляне от средата, в която се намира. И отново да напомним, тези знаци са притеснителни, когато са в постоянна повтаряемост. Ако се появяват от време на време, не бива да се притесняваме, а да погледнем креативно дори в анализа на детската рисунка.

Полезно е да се запитаме - има ли нещо, което в момента би могло да влияе на детето ми да се чувства така?

Относно разположението на листа има още няколко любопитни насоки в анализа на детската рисунка. Когато се заема предимно горната част на листа това разкрива мечтателност, склонност за откъсване от реалността и уверено преследване на собствените цели.

Долната част на листа показва много активно рационално мислене, а също и стремеж към сигурност. Лявата част е запазена за артистчните натури, но също и интровертните нагласи, по-затворените хора. Там е и мястото, което разкрива желанието на рисуващия да избягва конфликтите. Дясната част на листа е показател за екстравертна нагласа, за свободно общуване с околните, а също и за склонност към повече избухливост.

В рисунката на семейството се вижда буквално какви усещания поражда то в детето. Близостта на фигурите говори за хармонични взаимоотношения. Размерът на фигурите показва най-често значимостта на отделните членове. По-големите фигури са в по-тясна и значима връзка към момента с детето.

В анализа можем да си зададем следните въпроси и да разтълкуваме какво ни показват фигурите на листа.

• Дали членовете на семейството са еднотипни или някой се отличава като образ?
• Дали децата са около родителите или са застанали между тях?
• Дали има разделени  на „отбори“ коалиции в семейството, което е отразено и на листа?

Това е добра посока за работа в цялата семейна среда. Когато имаме трудности в преминаването на определен етап от живота си или във възпитанието на детето си – можем винаги да си помогнем с една игра „Да нарисуваме нашето семейство?“.

Информацията, която откриваме в рисунката на децата си, е много полезна за нас като родите. Тя ни дава буквални знаци, от които понякога имаме нужда, за да правим най-удовлетворяващите избори за нас и нашето дете.

Хороскоп за деня

Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти