В разгара на пролетта, освен за любов и емоции към наближаващото лято, нeминуемо мислите ни насочват и към обновление на цветовете – на ежедневието, съзнанието и дома.
Не е лъжа, че пролетта е най-предпочитаният сезон за ремонт, освежаване и промяна на нашата малка крепост, която обитаваме и в която изпитваме удоволствието, наречено уют.
Именно по тази тема, решихме да се срещнем с един професионален интериорен дизайнер, който да ни разкаже своите виждания за дома и за човека.
Мила Баларева е интериорен дизайнер от над 10 години. Дипломирала се е в направлението “Артистичен дизайн”, учила е и “Графичен дизайн”. След кратки колебания и няколко стажантски програми, Мила открива страстта си към интериора и неговото най-подходящо, практично и красиво подновяване.
Категорична е, че работата ѝ е нещо повече от професия - тя е хоби, любов.
Ето и какво още ни сподели Мила за актуалните цветове и тенденции в интериорния дизайн, за клиентите си, както и за това, възможно ли е средностатистическият българин да си позволи услугите на подобен професионалист:
Мария Николова: В какво точно се изразява професията ви? Как обикновено протича един ваш работен ден?
Мила Баларева: Всеки ден протича различно. Много е важно да се събудя с вдъхновение. Има периоди, когато то липсва, както се случва с всеки, чиято професия е по-артистична, но това е рядкост. Когато имам много идеи, се случва да работя до сутринта на следващия ден.
М. Н: Колко време отнема направата на един проект за интериорен дизайн?
М. Б: Различно. Може да отнеме 1-2 месеца, а може и половин година. Времето, за което се прави един проект, изключително много зависи от това клиентът да е наясно какво иска. Ако е по-решителен и категоричен в намеренията си, не отнема много време.
М. Н: С какво се съобразявате при разработването на един проект за интериорен дизайн?
М. Б: Най-важните неща са бюджетът и вкусът на клиента. Старая се максимално да погледна проекта през неговите очи, защото е много лесно да наложа вкуса си, но все пак това жилище няма да бъде обитавано от мен самата. Старая се да насоча клиента си в правилната насока, ако видя, че нещата, които му допадат, не са подходящи за интериора или не си подхождат като цветове или материали, но никога не налагам мнението си.
М. Н: Какви са повечето ви клиенти – верни на традиционния дизайн или са склонни да експериментират?
М. Б: Имала съм всякакви клиенти, но думата, която ги обединява, е уют.
М. Н: Отказвали ли сте проект за дизайн на клиенти, с които не можете да постигнете консенсус по предстоящата ви съвместна работа?
М. Б: Не, рядко не постигам консенсус с клиентите си. Както казах по-горе, не се стремя да наложа мнението си, но явно имам някакъв подход, защото досега клиентите ми са се доверявали изцяло на предложенията ми.
М. Н: Разкажете ни по-подробно за актуалните тенденции в интериорния дизайн – при цветовете, формите, разположението на мебелите и обзавеждането на един апартамент или къща?
М. Б: Тюркоазеното и като цяло синьото в различните му нюанси. Може смело да се използва като акценти в интериор с неутрални тонове.
Бежово, което от години е на мода. С този цвят няма да сбъркате, а и е лесен за комбинация с другите цветове.
Сивото във всичките му нюанси. Светло сивото е перфектна основа за интериор, в който са съчетани различни стилове.
Цитати, букви и като цяло текстове в интериора са актуални при декорациите.
Флоралните мотиви в тапетите и текстила.
Светлото дърво присъства в дървени ламперии, врати, подове и различни декоративни елементи, с които могат да се подчертаят и стоплят интериори, в които са заложени по-студени цветове.
По отношение на мебелите в интериора, се преплитат, както изчистени линии, така и мебели с по-необичайни, по-футуристични и разчупени форми. Няма някакви ограничения в комбинирането на различни стилове, стига да са направени с вкус и мярка.
М. Н: Какви съвети бихте могли да дадете на хората, които са се заели със задачата сами да обзаведат и декорират жилището си?
М. Б: Първо бих ги посъветвала, ако имат възможност да се доверят на услугите на специалист, защото биха си спестили време и средства, но все пак, ако нямат тази възможност, е добре да поразгледат в интернет и списанията, да видят какво е подходящо спрямо размерите на тяхното жилище, да сравнят с разни готови проекти.
М. Н: Какви са вашите лични предпочитания в интериорния дизайн?
М. Б: Най-важното за мен е клиентът ми да се чувства уютно в жилището си. Не следвам модни тенденции, предпочитам да ги създавам.
М. Н: Стараете ли се да спазвате принципа "Какъвто е домът, такъв е и човекът" и смятате ли, че тази мисъл е вярна?
М. Б: Да, много е важно, когато клиентът влезе във вече готовото си и реализирано жилище, да каже: "Да, точно така си го представях, това е моят дом."
М. Н: Може ли средностатистическият българин да си позволи услугите на интериорен дизайнер?
М. Б: Все по-често клиенти са точно такива хора. Интериорният дизайн вече не е услуга, която могат да си позволят само богатите хора. За мен е предизвикателство и доста интересна задача например, да обзаведа маломерен апартамент с всичко необходимо за едно стандартно по размери жилище.