Всички знаем, че пролетта е сезонът, в който се появяват най-различни видове вкусни зеленчуци. В стремежа си да се храним здравословно и да прочистим организма си от натрупаните мазнини през зимата, посягаме все по-често към зеленолистните зеленчуци, краставиците и какво ли още не.
Марулите и всички техни производни крият в себе си много полезни вещества и е важно да ги консумираме, за да се чувстваме добре.
Колкото и да са полезни зеленолистните зеленчуци обаче, те трябва много старателно да бъдат почистени и измити преди консумация.
Какво са нитратите и нитритите
Въпросът за нитратите в плодовете и зеленчуците, които консумираме, е актуален почти целогодишно. Нитратите са азотни съединения, а азотът е важна хранителна съставка за всички растения. Той подпомага техния правилен растеж и развитие.
За обезпечаване на зеленчуците с достатъчно количество азот, се прилага наторяване, било с естествени или изкуствени торове. Когато се прекали с внасянето на азот и азотни съединения (нитрати), в растенията се натрупват излишъци от нитрати, които при определени условия и количества стават вредни и дори опасни за човека.
Някои видове растения усвояват и съхраняват по-големи количества нитрати от други. Също така, концентрациите на нитрати са най-високи в листата и корените на растенията, и най-ниски в техните плодове и семена.
Доказано е, че най-високо съдържание на нитрати имат марулите, спанакът, червеното цвекло, ряпата, китайското зеле, зеленият лук, броколите, карфиол, репичките и морковите. По-бедни на нитрати са доматите, чушките, бобът, картофите и краставиците.
Как обаче да се справим с нитратите, които се съдържат в зелените салати?
Ето няколко хитри трика за премахването им:
Още пролетни идеи:
- 8 вкусни рецепти с пресни картофки, които да опитате още сега
- 2 идеи за свежи пролетни салати с яйца
- Кои са най-полезните пролетни зеленчуци, без които не можем
- Какво се сервира на великденската трапеза