Леля, вуйна, стринка, тетка - думи с идентично значение, но регионални и културни смислови разминавания. Независимо по чия семейна линия е и дали изобщо имате биологична връзка с нея, нека си признаем: лелята е един от най-важните хора в живота на едно дете, но и също един от най-подценяваните.
Лелята е хибрид между майка и приятелка. На нея ще споделиш онази тайна, която те е срам да признаеш на своите родители, но и в никакъв случай няма да издадеш пред компанията ти, защото подозираш, че няма да те разберат.
Когато родителите страдат от емоционална и физическа преумора, лелите са винаги в режим на готовност като истински супргерои. Те ще прочетат десет пъти любимата книга на племениците им, без да се отегчат, и със свръхестествен ентусиазъм ще дадат всичко от себе си, за да влязат пълноценно в образа на Батман или Спящата красавица.
Често им се налага и да изпълняват функцията на рефер по време на семейни конфликти, като се стремят да скрият пристрастията си. Една майка знае най-добре как да отгледа детето си, но лелята предлага алтернативи и му открехва нова вселена с други гледни точки, които обогатяват светогледа още от ранна детска възраст.
Да преговорим, лелята е втората ти майка, по-възрастната ти най-добра приятелката, феята ористница и най-вярна съветница. И вместо заключение, нека не забравяме, че 8 март е празник и на лелята. От нас подсещането, от вас - инициативата. Сами ще се изненадате колко по-слънчев ще направите деня ѝ. Благодарете ни после.
Прочетете още:
- Мъдрите правила, по които еврейските родители възпитават умни деца
- Край на мита за добрата майка!
- Как се разпознава българската майка
- Каква е разликата между умната и мъдрата майка?