Малко е известно днес за Чарлс Кингстън, макар че от 1921 г. той публикува средно по една книга годишно в продължение на четвърт век. Неговите криминални романи се радват на голям интерес и му спечелват много почитатели на жанра между двете световни войни. За разлика от Агата Кристи и Дороти Л. Сейърс, които предпочитат провинциалните имения за заплитане на интригата в своите романи, Кингстън е пристрастен към прослойката на бохемите и техните любими места за забавление – нощните клубове в Лондон. Пример за това е може би най-известния му роман „Убийство в „Пикадили“, в който за първи път се срещаме с главен инспектор Уейк от Скотланд Ярд.
Интригуващата история смесва страст, богатство, изнудване, тайни, лъжи и неизбежното убийство. Когато разглезеният безделник Боби Челдън се влюбва в красива танцьорка в нощен клуб в Сохо, той е изпълнен с мечти за идиличен брак. Но Нанси е далеч по-прагматична и има свои планове за бъдещето си. Тя е привлечена не толкова от Боби, колкото от парите и имението, които се очаква той да наследи.
Свидливият чичо на Боби, Маси Челдън, е основната пречка между младежа и неговото мечтано щастие. Маси е типичният досаден роднина, при това в цветущо здраве, и няма намерение да се откаже с лека ръка от огромното си състояние, което някога ще наследи неговият племенник. За Боби това е краят на света, но Нанси може да предложи решение на проблемите им. Така на сцената се появява бившият боксьор Нойзи Ръслин, мошеник от класа, който е готов да им се притече на помощ, след като ще може да се възползва от ситуацията.
Така се стига до логичното убийство, което се превръща в най-обсъжданото и коментирано от всички вестници събитие. Инспектор Уейк се заема с разследването и макар че бързо разбира какво се е случило, той трябва да намери задължителните връзки между всички замесени и нужните доказателства. Освен това му е необходимо време да изясни до каква степен всеки заподозрян е изиграл своята роля в убийството на Маси Челдън и така започва своеобразна битка по надхитряване с изобретателния Нойзи Ръслин. Дали изправен срещу толкова силен противник инспекторът ще успее да събере всички улики и да разкрие убиеца?
Кингстън майсторски изгражда атмосферата на заплаха около планираното убийство на Маси Челдън. Всички герои са доста колоритни и се открояват със своите мотиви и със своето отношение към убийството. Сред тях изпъква инспектор Уейк, който ловко избягва всеки капан и всяка лъжа, които ще му попречат да разреши случая. Авторът демонстрира завидно чувство за хумор и ни поднася един изненадващ обрат на финала, който обърква плановете на всички замесени. Затова и „Убийство в „Пикадили“ се радва на толкова голям интерес.
Говорим си за...
Книгата, издадена у нас от „Еднорог“, е част от специално подбраната поредица на Британската библиотека, представяща забравени шедьоври от златните години на британската криминална проза с тематично изработени оригинални корици. Несправедливо пренебрегнати и неоценени навремето, много от тези заглавия не са били издавани повторно след края на Втората световна война. Всяка книга излиза с предговор от съвременен писател на криминални романи. В случая това е Мартин Едуардс, който разказва любопитни подробности за автора и качествата на романа, сравняван от него с „Писък в Сохо“, друга криминална класика от поредицата.
Чарлс Кингстън О‘Махони е роден през 1884 г. в Ирландия. Първоначално той работи като журналист, а преди да започне да се занимава с криминалистиката като жанр в прозата, пише книга със заглавие „Вицекралете на Ирландия“. Кингстън публикува още книги, посветени на правни дела и известни съдебни процеси.
През 1921 г. излиза първият му роман „Открадната добродетел“. Той е последван от още детективски романи, в които действието често се развива в Лондон. „Убийство в „Пикадили“ е публикуван през 1936 г. и моментално жъне успех. Това е първият роман, в който се появява главен инспектор Уейк от Скотланд Ярд. Той е герой в седем романа на Кингстън, наредили се сред британската криминална класика. Уейк познава добре престъпния контингент в Лондон и винаги действа безмилостно.
За съжаление, романите на Кингстън не са публикувани повторно и за много поколения след Втората световна война са напълно непознати. Сега Британската библиотека поправя този пропуск и започва да преиздава най-популярните му произведения. Началото е поставено неслучайно с „Убийство в „Пикадили“.