На днешния 25 февруари излиза ново заглавие от серията „Клуб Класика“ – „Искрица живот“ на Ерих Мария Ремарк. Книгата е в превод на Емилия Драганова.
"Клуб класика" представя книгите, издържали проверката на времето. Всяко поколение ги преоткрива, за да им направи нов прочит. Да им вдъхне нов живот.
Подбраните заглавия от „Клуб Класика“ са интересни, увлекателни и изненадващо модерни. Част от поредицата са „Джейн Еър“, „Знахар“, „Нещо се случи“, „Луна и грош“, „Пътят на д-р Шенън“, „Сияйна зора“, „Един живот“, „Чочарка“, „Павилион за жени“, „Гордост и предразсъдъци“, „Души в окови“, „Морал“, „Лунната долина“, „Време да се живее и време да се мре“ .
За автора
Ерих Мария Ремарк (1898–1970) е един от най-известните и най-четени немски писатели.
Творчеството му обхваща 15 романа, преведени на 60 езика. Автор е и на пиеси, разкази и поезия.
През 1933 г. антивоенният му роман „На Западния фронт нищо ново“ и продължението му са публично изгорени. Писателят е лишен от немско гражданство. Той емигрира в САЩ, а след войната се установява в Швейцария.
Докато е в изгнание, Ремарк създава още 10 романа, сред които и „Искрица живот“ (1952 г.), описващ ужасяващата действителност в немски концлагер по време на Втората световна война. Романът е посветен на сестра му Елфриде, която е екзекутирана заради критиката си на режима.
За книгата
509 е политически концлагерист, който след десет години на унижение, глад и мъчения е загубил и последното късче надежда. Изпратен е в Малкия лагер, за да дочака неизбежния си край заедно с другите вече неработоспособни пленници.
Всичко се променя, когато близкият град е бомбардиран от съюзнически самолети. 509 осъзнава, че немците са напът да загубят войната. В него отново се пробуждат желание за живот и вяра в бъдещето.
Могат ли смелите, но полумъртви от изтощение и болести затворници да спомогнат за освобождението на лагера?
Да докажат, че страданието им не е било напразно? За да спасят не само себе си, но и самия живот...