Средната продължителност на живота на човешките същества е абсурдно, ужасяващо и унизително къса. Ако допуснем, че доживеете до 80-годишна възраст, ще сте разполагали с около 4000 седмици.
Никой от нас няма нужда от напомнянето, че нямаме достатъчно време. Обсебени сме от удължаващи се списъци със задачи, безброй съобщения, баланса между работата и личния живот и непрестанната битка с разсейването. Затрупани сме със съвети как да станем по-продуктивни и ефективни, както и с житейски хитрости, за да оптимизираме дните си. Но такива техники често влошават нещата. Усещането за тревожно бързане става все по-интензивно и най-значимите неща от живота сякаш все още остават точно зад хоризонта.
Едно от най-големите предизвикателства е как най-добре да използваме нашите 4000 седмици.
Позовавайки се на прозренията както на древни, така и на съвременни философи, психолози и духовни учители, Оливър Бъркман предоставя забавно, практично и задълбочено ръководство за управление на времето. Отхвърляйки наложилото се „да свърша всичко на всяка цена“, „4000 седмици“ ни показва колко ценен е животът. Защото в края на краищата всички ще умрем.
„Истинският проблем не е ограниченото ни време. Истинският проблем е (или поне така се надявам да ви убедя), че несъзнателно
наследяваме и биваме притискани да живеем съобразно притеснителен набор от идеи, които почти гарантирано влошават нещата.“
– ОЛИВЪР БЪРКМАН
„Най-важната книга, писана някога по темата управление на времето.“
– АДАМ ГРАНТ, автор на „Помисли пак“
„Така необходимият зов за събуждане от налудничавите разбирания на съвременната култура по адрес на работата, продуктивността и воденето на смислен живот.“
– МАРК МЕНСЪН, автор на „Тънкото изкуство да не ти пука“