Всички сме гледали индийски филми и едно от нещата, които приковава погледа ни с интерес към екрана, със сигурност е изкуството на традиционните танци в тях - умението на жените да движат с финес ръцете си и да правят нежни извивки с телата си.
До известна степен филми като "Беднякът-милионер" и "На един черпак разстояние" определено допринасят за засиления интерес към индийската култура. Може би това е и една от причините София да се нареди сред столиците, в които се провежда Фестивал на цветовете, посветен на Холи традицията в Индия.
В тази връзка потърсихме Капка Кумар, която ще се включи във фестивала със своята трупа за индийски танци, да ни разкаже повече за традицията в индийските танци и какво я запалило по тях.
- Кое е нещото, което те провокира да се занимаваш с индийски танци?
Капка Кумар: Ключето, което отключи цялата ми любов към Индия, индийските танци и култура, беше един от най-популярните индийски филми и до днес - "Слонът-мой приятел". Тогава бях едва 5-годишна, но филмът остана в сърцето ми завинаги.
- Какво са за теб танците? Форма на забавление, начин за отпускане или начин за духовно развитие?
К. К: Танците са дишането ми…Висше удовлетворение е танцуването за мен…Отмора, зареждане с енергия, физически и душевен баланс! Да – естествено и духовно развитие, защото танците и изкуството са най-краткият път до Бог – висшата сила, която ние, хората, наричаме с различни имена, а тя всъщност е една.
- Кое е първото нещо, което искаш учениците ти да знаят за индийските танци?
К. К: Че те са възхвала на любовта (висшата сила – бог), изразяващи вечната победа на доброто (любовта) над злото!
- Има ли символика в дрехите и аксесоарите на танцьорите на индийски танци и каква е тя?
К. К: Разбира се! Накитите символизират слънцето и луната. Всеки накит е точно определен. Костюмите – стил и цвят - представят поредния култ към висшата сила.
Всеки стил танц си има и свой костюм. Според костюма можете да познаете кой стил танц се представя. Костюмите за танцуване са различни от националната дреха на индийките - сарито.
- Лесно ли е да научиш българи да танцуват индийски танци?
К. К: Има ли желание – нищо не е трудно! Всичко е индивидуално. Някои бързо възприемат, други по-бавно. Възрастта няма значение, полът или фигурата - също. Децата са най-прекрасните ми ученици! Определено за мен е лесно да уча българите на индийски танци, вече 10 години го правя в моята школа.
- Кои са видовете класически индийски танци, които преподавате на учениците си?
К. К: Боливуд стилът, който събира в едно класика, фолклор и модерни танци в едно - Катхак, бхаратнатям, раджстани (гхумар), гуджарати (дандия рас), панджаби (бхангра).
- А колко са видовете танци в индийската култура?
К. К: Всяка част на Индия, според географското си разположение, има свой стил танци, като основата им е една и съща, както и посланието им. Само изразяването им е различно.
Основните класически стилове са 6 – Катхак, Бхаратнатям, Кучипуди, Одиси, Мохиниатам, Манипури. Най-популярен е народният стил – бхангра…всеки може да ги танцува…
- Защо се танцува на босо?
К. К: Защото танците произлизат от храма, в който се влиза с боси крака, тъй като е свещено място –домът на Бог! Индийските танци са жестомимичен разказ на митове и легенди от старите епоси (Бхагват Гита, Рамаяна, Махабхарата), възхваляващи висшата сила! Докато историята се разказва, чрез песен музиканти свирят на табла, хармониум, ситар и флейта, а девойките, които се вричат в божието име, танцуват боси и разказват чрез жестове и мимики поредните митове и легенди за вечната победа на доброто над злото и възхваляват любовта!
- Има ли някакъв ритуал, който се изпълнява преди самия танц?
К. К: Да - специален грим и рисуване на енергийните точки с червен цвят – дланите, както и пръстите. Стъпалата –също!
Освен това - поздравът "Намаскар", с който започват и приключват танците. С него се отдава почит на майката земя, на всичко, което ни заобикаля, на висшата сила, на учители и мъдреци, и на обикновените хора.
- Каква е символиката на основните движения на ръцете?
К. К: Мудрите – това са пози на пръстите на ръцете. Те помагат за изразяването и разказването на историята на танца, но много важно е и лицето, с което се изразяват всичките душевни състояния - радост, мъка, гордост и т.н.
Без излъчване и актьорско майсторство в индийските танци не може.
Не само танците, но всичко в Индия е изпълнено с респект най-вече към висшата сила - любовта! Намаскар!
*Фестивалът на цветовете ще се проведе за втора поредна година в откритото пространство пред зала Арена Армеец на 20 юни 2015 г.
Прочети още:
Къната предпазва от злите сили
Шафранът: индийската подправка на щастието