Все по-популярни по света стават готварските курсове, които се организират от добрите хотели.
Няколко часа пазаруване из местните пазари и готвене по традиционни рецепти ще ви разкрият за местната култура повече от всичко друго.
Да пипнеш с ръцете си, да минеш през целия процес на подготовка, избор на подправки и начин на приготвяне - всичко това е повече от забавно. Да не говорим как хубаво огладняваш и колко невероятно вкусна ще ти бъде вече сготвената храна.
От западната страна на острова, където сме в момента, е малко облачно, но пък това си има и своите предимства. Не е горещо и смятаме да оползотворим времето си подобаващо. Днес готвенето е възможно в градината до плажа. Колко вдъхновяващо!
Готвачът ни прилича повече на екшън герой, но се оказва, че е мастър шеф от десет години. Синът ми Валери-Михаил обича да готви повече от мен.
Експериментите в кухнята са му любимо занимание. Дано да запомни рецептите и вкъщи да ни изненада.
Невероятното на шриланкийската кухня е тропическата ѝ свежест. Морето поднася прясна риба, горите - гигантските плодове на хлебното дърво Джак и още безброй други, карамфиловите цветчета, канелата и куркумата са съвсем пресни и ухаят божествено.
Раците, които ще готвим, са десетокраки. Те живеят във всички световни океани, в сладка вода, както и на сушата. Тези същества обикновено са покрити с дебел екзоскелет, съставен предимно от калциев карбонат. По размер можете да срещнете раци колкото грахово зърно, но има и гиганти, които с разпънати крака достигат до 4 метра. Познатите видове раци са около 850. Всеядни са, обичат водорасли, мекотели, червеи, други ракообразни, гъбички, бактерии и др.
Раците се приготвят като ястия по няколко различни начини. Някои видове се ядат цели, включително черупката, на други видове се ядат само краката и щипците.
Гъстата кафява течност, която ще използваме, е Петмѐз. Нарича се още рачел, маджун, адъ, и представлява сгъстен сироп от плод с високо съдържание на захар - може да е от захарно цвекло, захарна тръстика, грозде, диня, сини сливи, тиква. В нашия случай е от сока на цветовете на кокосова палма. В този тип сиропи не се прибавя допълнително количество захар.
Ще използваме и кориандър. Кориандърът е популярна подправка във всички краища на света. Всички части на растението могат да се ядат, но в кухнята се използват най-често пресните листа и сушените семена. Те са важна съставка на кърито, особено смлените семена.
Изключителни фенове сме на всичко кокосово.
Кокосовото мляко не трябва да се бърка с кокосовата вода. Кокосовият орех е много полезен със своите фибри, витамини С, Е, групата В, минералите: желязо, селен, натрий, калций, магнезий и др. Калцият в кокосовото мляко може да замести млечните продукти, като негов източник. Едно добро решение за вегетарианци и вегани.
Научаваме, че този тип мляко се разваля бързо, когато е в прясна форма, и е добре да се използва по възможност веднага след приготвянето му.
При редовна консумация млякото от кокос е особено полезно за борбата с високото кръвно налягане, благодарение на електролитите, които съдържа. Може да държи кръвното под контрол, както и правилното функциониране на жлезите.
И макар да нямаме пресни тропически плодове, морски раци и подправки, можем спокойно да опитаме екзотичното меню от далечната Шри Ланка. Трябва ни единствено вдъхновение.
Вижте цялото меню във вкусния епизод на "Без багаж" в събота, 2 януари, от 13:00 ч. по телевизия Диема.
В официалния канал на "Без багаж" във Vbox7.com можете да гледате всички епизоди на предаването.
Прочетете още от "Без багаж" в Edna.bg:
Къде се намира пеперуденият рай
Принцът, който построил 1000 храма за една нощ
Ядем червени водорасли ежедневно, а дори не подозираме!