Великденският Пост е най-строгият и най-важният от всички постове. В този период се забранява дори да се пуши и да се пият алкохолни напитки, научихме от Gotvach.bg. По традиция Великденските пости започват веднага след Сирни Заговезни. През 2023 те стартират на 27 февруари, понеделник, и продължават до 15 април, включително. Тази година ще празнуваме Великден на 16 април.
Накратко, постът не е просто диета – въздържанието от определени храни (най-вече на тези с животински произход) не е самоцелно.
Смята се, че когато пости и се моли, човек се доближава до Бога. Телесното пречистване трябва да се съчетава с пречистването на душата. Истинският пост е отдалечаване от злото, обуздаване на езика, потушаване на гнева, укротяване на похотта, прекратяване на клеветите и лъжите.
През Великденския пост всяка седмица е посветена на някакво събитие или на личност, чиито дела призовават към смирение и покаяние.
Разрешените храни са растителните: плодове – пресни или изсушени, зеленчуци, в това число и кисело зеле, туршии, кисели краставички.
От хлябовете е разрешен черният, типовият и сухарите. Могат да се ядат гъби, орехи, всякакви каши, приготвени с вода, и е разрешено да се пие чай.
Най-строго е постенето през първата и последната седмица на Великденския пост. През Чистия понеделник – първият понеделник от Великденския пост, е прието пълно въздържание от храна. В петъка на първата седмица се разрешава да се яде само варена пшеница, подсладена с мед или захар.
През останалото време: понеделник, сряда, петък – сухоежбина: вода, хляб, плодове, зеленчуци, компоти. Във вторник и четвъртък – гореща храна без мазнина.
В събота и неделя – храна с растителна мазнина.
Олиото и рибата са забранени през повечето време. Тяхната консумация се разрешава само на Благовещение – 25 март и Цветница, която тази година е на 9 април.
Позволените продукти са хлябът, макаронените изделия, плодовете, зеленчуците, соевите продукти, ориз, зърнени продукти, локум, халва и мед.
Според църковните канони постът не трябва да е единствено с храната, а и духа. През този период трябва да бъдем по-смирени и да помагаме на близките си. Не трябва да се гневим, да завиждаме, както и да бъдем алчни, завистливи и похотливи.
Разумното въздържание от някои храни по време на Великденския пост е полезно за организма, тъй като наистина му действа пречистващо.
Църквата позволява на някои групи хора да не се постят – строгият пост не се препоръчва на болни, малки деца, възрастни хора, бременни жени и кърмачки. За тях драстичната промяна в диетата може да е неблагоприятна.
Вижте още:
- От днес започват Великденските пости
- 7 вкусни рецепти за постни десерти
- Чудесата, случващи се с тялото по време на пости (част 1)
- Чудесата, случващи се с тялото по време на пости (част 2)
- Чаша вода на празен стомах: ритуалът, който трябва да започнете още днес