На белия лист всичко е възможно, щом го докосне талантливата ръка на художник, било то млад и дързък дебютант като Калина Мавродиева или опитен и признат майстор като Ясен Гюзелев.
Пред мощта да създаваш светове – изящни и филигранни или загадъчни и емоционални, можем само да се възхищаваме и да споделяме удоволствието от срещата с истински, достойни таланти.
Откакто видях за пръв път картини на Калина Мавродиева, съм заклета нейна почитателка и следя всичко, което тя прави и изненадва своята публика.
Толкова малка, скромна и тиха на вид, а толкова смела и дръзка в работите си! Работи в уж класическия жанр живопис, но по модерен и кардинално нов начин. Сякаш се надсмива над законите и правилата, които се преподават в професионалните и академични среди.
Смели композиции и цветове, които са по-характерни за акварела, отколкото за маслените бои. Портрети, но без лица. Почти никакъв фон. И един единствен план! Без перспективи, без фалшиви уподобявания и опити за копиране на действителността.
Нейното въображение и почерк създават нова реалност – тази на спомена, мечтата, съня, на емоцията, копнежа и носталгията.
Котки, зайци и портрети на семейството в няколко варианта. Това са основните „сюжети” в нейната настояща изложба от 27 платна в галерия "Нюанс". Можете да ги видите до 7 май и защо не да си купите някоя от тях, защото са на неочаквано добра цена.
След години, сигурна съм, работите на Калина Мавродиева ще бъдат колекционерски бисери. И не само у нас. Предричам го, защото младата троянка има не само уникален стил, има и нюх за това накъде ще се развие живописта.
А сега, добрата новина – от 30-ти април до 31 май ще се открие ретроспективна изложба на Ясен Гюзелев и ще бъде в Софийската градска галерия цял месец! Повтарям, цял месец – всичко от Ясен Гюзелев!
Няма по-голям майстор на илюстрацията, признат по света, издаван и и излаган в страни с дълголетни традиции в жанра. Смело мога да кажа, че Ясен Гюзелев прави от книги, като „Алиса в страната на чудесата” и „Оливър Туист”, шедьоври. Той е не само голям, колкото авторите на тези класики, той е нещо повече – дава им нов живот със силата на таланта и въображението си.
За нас е привилегия да имаме възможността да видим всичко от Ясен Гюзелев – събрано на едно място. Това ни дава възможност да проследим как се е развивал неговият талант, как художникът е претворявал десетки култови литературни сюжети, как е създавал своите чудесни и магически светове.
От началото на своята кариера през 90-те Ясен рисува таро карти, илюстрации към „Пинокио“, „Пчелната царица“ от братя Грим, след това „Артур и Ескалибур“, „Рожденият ден на инфантата“, „Дама пика“, „Орфей и Евридика“, „Сократ“. Но шедьовърът в неговото творчество до момента си остава „Алиса в страната на чудесата“.
Негово нестандартно и гениално решение е, когато започва да работи върху Алиса, да направисамо една, но холистична картина, от която всеки оформител може да взима различни сцени и фрагменти. След първата ѝ реализация, осъществена от берлинското издателство „Auflau-Verlag“ (2000), следват седем издания на различни езици - китайски (2002), английски (2003), испански (2007), български (2010), корейски (2011).
Следващите книги, илюстрирани от Ясен Гюзелев, изпълнени с изключителна прецизност, различни като образност и собствен почерк и стил, са „Микеланжело“, „Дон Кихот“, „Кралят на златната река“, „Оливър Туист“, „Големите надежди“, „Баскервилското куче“.
Всичко, до което се докосне ръката му, се превръща в нов и запомнящ се, уникален и неповторим свят. Свят на чудеса.
Ето в какво се превръщат мечтите – в смелост и авангард в изложбата на младата Калина Мавродиева и в класика и шедьоври в ретроспективната експозиция на Ясен Гюзелев.