Утре е голям български празник - православната църква отбелязва зачатието на св. Анна, майката на света Богородица.
Но народът почита деня и като празник на врачките. Този обичай е останал от миналото и в някои краища на страната все още се прилагат традиции, свързани с гонитбата на злото от дома.
Нощта, предхождаща този празничен ден, в който се почита светицата, според народните вярвания е нощ, в която сме податливи на заклинания, прокоби и магии.
Древните езически легенди разкриват, че в навечерието на 8-ми срещу 9-ти декември магьосници, вещици и врачки най-лесно установяват връзка с дявола, мъртвите и демоните. Те се появяват около огъня като мушици. Затова стопаните трябва да палят пред всяка врата огън с тор, ръсят пепел и просо около стопанските постройки.
За да прогонят злите духове и сили, момите трябва да посадят пшеница в гърне и да потопят клонки от вишна или ябълка във вода и ги оставят край огнището. Ако до Нова Година пшеницата поникне и клонките се разлистят, момата ще се омъжи през следващата година, и то за добър момък, вярвали хората в миналото.
Поверията твърдят, че в тази нощ черните магии „хващат“.
Затова строго се спазват различните забрани: жените не работят нищо, не бива да пипат вълна, за да не се разболеят децата и добитъкът; мъжете не бива да излизат от селото, защото по поляните играят самодивите и видят ли мъж, отвличат го.