Семейство Орхидеи е от изключително значение както за производители на цветя, така и за любители.
Семейството наброява няколко хиляди вида, обединени в над 700 рода.
Орхидеите се отличават от другите цветя с рядко красивите си цветове, както по форма, така и по начин на обагряне.
По своя начин на живот се разделят на две основни групи: сухоземни и епифитни (живеещи върху други растения като не им вредят).
Семейството на орхидеите е с инзвънредно широк ареал. На практика са разпространени по цялото земно кълбо с изключение пустините и полюсите. По-голяма част от видовете са разпространени в тропическите и субтропическите райони. Около 10% са разпостранени в умерените и студени райони.
Оптимална температура за отглеждане за отделните видове е 14 -24°C. Растенията не понасят резки температурни колебания между дневна и нощна температура.
Изискват интензивно осветление, но не пряко слънчево огряване. Необходима е и по-висока въздушна влажност, която може да постигнете чрез няколко оросявания през лятото.
Поливането през лятото трябва да е от умерено до обилно (без задържане на вода в субстрата), през зимата се полива веднъж на месец.
Важно е да се отбележи, че орхидеите не понасят въздушни течения и варовита вода.
Една от най-лесните за отглеждане вид орхидея е Фаленопсиса.
Този вид е чудесен пример за да влезнете в света на орхидеите. Ако следвате няколко базови правила може да се радвате на цъфтежа на това чудесно растение няколко месеца.
При покупка на Фаленопсис е необходимо да обърнете внимание на сусбстрата, ако той е от борови кори, водата не се задържа дълго и растението се нуждае от по-често поливане, особено през лятото. Ако субстрата е от мъх водата се задържа по дълго и трябва да се полива при просъхване на горния слой.
И в двата случая водата не трябва да се задържа на дъното на саксията. Може да поливате в чинийката или отгоре, но трябва да сте сигурни, че вода няма да попадне в пазвата на листата, тъй като така растението може да загние и загине.
Фаленопсис се развива най-добре на източен прозорец, на южен или западен е необходимо засенчване. По принцип листа му трябва да са маслинено зелени, ако са по-тъмни означава, че светлината не му достига. Ако пък листата червенеят означава, че светлината е твърде голяма. Когато растението е в цъфтеж може да го поставите навсякъде в помещенията, но не на пряка слънчева светлина.
Необходимо е да подхранвате орхидеята за оптимален ефект веднъж месечно.
След цъфтеж може да отрежете стъблото ниско долу (на две пъпки).
По този начин за следващия цъфтеж стъблото ще бъде по-здраво, а цветовете - по-едри.
Прочетете още за озеленяването на дома:
Как да се грижим за растенията през зимата – I част
Как да се грижим за растенията през зимата – II част
Стайните растения, които пречистват въздуха вкъщи
Как букетът да остане свеж по-дълго?
Законите на пресаждането на цветя