На 20-ти март, в 05:06 часа сутринта по българско време, Северното полукълбо прегръща астрономическата пролет, съобщи БГНЕС. Този момент е означен от пролетното равноденствие, когато светлината започва да преобладава в продължение на деня.
Периодът между началото на една астрономическа пролет и следващата е равен на една тропическа година, което е 365,24219 дена.
В целия свят се използва "Григорианският календар", който комбинира обикновени години от 365 дни с високосни от 366. Добавянето на един допълнителен ден, 29-ти февруари, високосно всяка четири години, компенсира разликата во времето. Тази система е удобна, въпреки че пролетното равноденствие може да варира между 20-ти, 21-ви или 22-ри март за Северното полукълбо, в зависимост от това колко много високосни години са преминали.
В периода около пролетното равноденствие продължителността на дните нараства най-бързо - с 2 минути и 54 секунди повече на всеки последващ ден, според експертите.
Лятното часово време, когато се преместваме с 1 час напред, ще бъде въведено на 31-ви март (неделя) в 03:00 часа и ще продължи до 27-ми октомври (неделя) в 04:00 часа, ни напомни той.
Пролетните месеци за Северното полукълбо са март, април и май, а за Южното - септември, октомври и ноември. През пролетта дните започват да се удължават, температурите се повишават, а природата се събужда към активен живот.