Утре почитаме паметта на Свети Спиридон. В България той се тачи като закрилник на занаятчиите - обущари, тухлари, грънчари, бакърджии и др. Народът вярва, че св. Спиридон бил кундурджия (обущар), затова и до днес работещите в обувната промишленост и обущарите почитат деня му.
Смята се, че каквото е времето през 12-те дни след деня на св. Спиридон, такова, според поверията, ще е то през съответните месеци на следващата година, като на първия ден съответства януари, на втория - февруари и т.н.
Това е част от двата цикъла 12-дневни прогнози, които се правят от 1 до 12 декември и от 12 до 24 декември. Не само дните, но и 12 следващи нощи показват какви ще бъдат месеците, които идват.
С празника на му на 12 декември са свързани още зимният празник на св. Анна (9 декември) и на прор. Даниил (17 декември). Те допълват обредната идея за преход, за преминаване към нещо ново.
Ето защо с падането на нощта се смята, че идва едно ново начало, свързано с тези светли декемврийски празници. Редно е в този ден хората да имат добри помисли, за да бъде хубава предстоящата година.
На този ден празнуват и други занаяти - шивачи, абаджии, бакърджии, дюлгери. Разбира се, като спомен от разказите за него, особена почит му оказват и керемидарите и тухларите. Св. Спиридон се приема и като покровител на конете и едрия добитък. Празнуват също козарите.
Народът вярва, че св. Спиридон е лечител на рани, порязване, обриви, пъпки и екземи и в негова чест се месят колачи, които се раздават на съседи и роднини с пожеланието светецът да прогони болестта далеч от дома.
Там, където го имат за покровител на конете, жените раздават рано сутринта обреден хляб за здравето на животните.