Обещанията са, за да се спазват. Покрай Нова година мнозина използват момента, за да си поставят нови цели и най-често сред тях е подобряване на личното здраве. Това пък е свързано с изграждането и поддържането на полезни навици. Ако трябва да сме честни, това е трудно и често хората се нуждаят от помощник, особено в началото, когато все още намират какво точно работи добре за тях.
Най-добре е това да бъде личен асистент, който знае как да борави с наличната информация. Само че не всеки може да си позволи такъв асистент. Или пък може? Смарт часовниците вече са достъпни на най-различни цени и всъщност могат да влязат в ролята именно на такъв асистент и да помогнат на своя собственик да постигне целите си. Мащабно проучване на Ipsos по поръчка на Huawei проверява нагласите и мнението на потребителите в няколко държави – България, Турция, Румъния, Италия, Испания, Полша, Германия и Великобритания. От него ясно се вижда, че смарт часовниците действително помагат за подобряването на общото здраве и изграждане на здравословни навици. Не вярвате? Нека да видим подробностите.
С мисъл за здравето
Преди да видим как точно смарт часовниците помагат, трябва да разберем от какво имат нужда хората. Проучването открива, че интересът на потребителите към устройствата за здраве и благополучие расте, а с това и желанието на хората да подобрят общото си качество на живот. Анализът е направен през септември т.г., като са анкетирани 8000 души – по 1000 от всяка държава, на възраст между 18 и 64 г.
Почти всички анкетирани искат да направят промени в начина си на живот, които да подобрят здравето им. Българите са сред хората, които искат да направят най-много промени - 85% от нашенци имат интерес към физическото и психическото си състояние. Едва 53% от българите обаче са доволни от физическата и 58% - от психическата си кондиция.
Освен това 87% от българите казват, че имат поне един симптом, който е свързан с влошаване на физическото или психическото им здраве. Средно хората споделят, че имат 5.3 симптома. Най-често това са проблеми със съня, следвани от нездравословно хранене, намалена енергия, влошени двигателни способности. 30% имат проблеми с регулиране на теглото, а 28% - с почивката.
15 най-изпитвани симптома
И постепенно идваме към корена на проблема. 80% от българите са наясно, че има връзка между начина им на живот и здравето им. Това обаче далеч не означава, че хората правят нужните промени. Едва 37% казват, че имат някаква физическа активност всеки ден, а 33% спортуват редовно. Трима от петима казват, че се грижат за себе си най-вече чрез стремеж да ядат добре, да пият вода, да поддържат социални контакти и да се стремят да са спокойни.
Кои са най-важните промени в начина на живот
Същевременно 94% от българите искат да подобрят поне един здравен аспект на живота си, а средно – по 4.5 промени. Това ни нарежда на трето място сред анкетираните страни. Най-много искат да намалят стреса – 52%, а 45% - да регулират теглото и да подобрят вида си. Двама от петима искат да се хранят по-добре и да тренират редовно.
Нуждата от помощ
Обикновено във филмите, когато някой от героите си постави новогодишно обещание да отслабне, да тренира и да се храни по-добре, се появява и гръмогласен треньор/асистент, който „мотивира“ героя, често с променлив успех. Ключът към успеха всъщност не е атрактивно изглеждащият треньор, а постоянството. То се гради най-вече като виждаме резултатите. И както гласи старата максима – малките детайли правят най-голямата разлика.
И тук един смарт часовник ще ни помогне и то много. 88% от българите също казват, че мониторингът на здравните показатели е от полза за доброто здраве. Трима от четирима казват, че е важно да се следят тези данни. За 61% най-важно е кръвното налягане, следвано от сърдечния ритъм, кръвната захар, качеството на съня и др.
Кои здравни показатели е важно да се следят
И така, смарт часовникът е идеално средство за следене на повечето от тези показатели. При това ще събира доста информация, която може да се обобщава и анализира. Същевременно проучването открива, че хората не знаят как да разчитат показателите и кои стойности са хубави и кои – не. Но и тук отново имаме ролята на смарт часовниците и техните прилежащи приложения. Те могат да извършват тези анализи и да показват дали показателите са добри или е нужно да се подобрят.
Моделите на Huawei например разполагат и с още повече възможности. Чрез тях те могат да са и лични фитнес треньори, като помагат на потребителя да подобри резултатите в тренировките си, да оптимизира времето за възстановяване и т.н. Дават дори и съвети как да подобрим качеството на съня си, които са персонализирани според резултатите от устройството.
И нещо в личен план. Един от най-големите стимули е, когато човек види именно тези малки първи подобрения в резултатите си. Когато все още не усещаме желаното подобрение, но сме на прав път. Моментът, когато забележим, че правим повече крачки без да се уморяваме толкова. Или тичаме малко по-бързо. По-лесно следим калориите си през деня и виждаме първата тенденция на плавно намаляване на теглото в графиката. Да, това са моментите, в които виждаме, че усилията започват да дават резултат. Именно тогава идва истинската мотивация и започва изграждането на навика. Защото не искаме да прекъснем поредицата от успешни дни, постепенно започваме да усещаме резултатите и да ги виждаме в огледалото.
Всичко това става неусетно и проучването го показва. Притежателите на смартфони показват по-добри познания както за здравните показатели, така и по-стриктно ги следят. Затова смарт часовниците са идеален коледен подарък тази година. Моделите на Huawei например не само ще изглеждат добре и са стилен аксесоар, но и ще помагат в ежедневието, като с лекота ще се впишат в ролята на асистент, който да ни помогне да постигнем новогодишното си обещание и да подобрим здравето си, а с това и целия си живот.