Системата на средното образование в България почти не функционира.
Липсата на смисъл и прагматизъм се крие зад фалшиви и кухи фрази. Учителят предава социалния опит на човечеството чрез знания, екстраполира... Съдържание няма, затова липсата на смисъл и идеи се крие зад огромна административно-формална машина.
Гледали ли сте „Възгледите на един учител за всемирната просвета“? Забавно е. Езикът е пъстър, говори се за изкуство, за класика, дефинират се понятия, търси се латинският им произход.
След това стилът рязко пада на ежедневния български – опростен или опростачен, както ви харесва.
Та относно всемирната просвета искам да споделя 2-3 прости разсъждения. Системата на образованието е бюрократична. Дотолкова, че работи само на бюро.
Далече от бюрото и компютъра, в реална среда… тотално губи ориентация. Повтаря клишета. Формата я има – наредби, правилници, закон, усилия те да бъдат изпълнени или поне ненарушени.
Формата я има. Няма съдържание! Или не се вижда в мъглата от формални фишеци….
Та не са ли днешните ученици клиенти на системата – обслужвани с такт, внимание, етично? А класният ръководител всъщност е Customer Service Department, тоест Отдел за обслужване на клиенти.
Доволни сме, не сме, like- ваме, не like-ваме – това е част от информацията, която той получава от клиентите. Клиентът винаги има право! И трябва да е доволен. Иначе сменя услугата… Отива другаде, а с него и държавната субсидия, а тогава няма бюджет…
Директорът е мениджър и администратор, иначе казано CEO – Chief Executive Officer и най-важно е да работи добре с бюджета.
Пази държавната касичка. Контролира и чете наредба 3 и 4, ППЗНП през цялото време. Води staff meeting (педагогически съвет).
Образованието прилича все повече на попфолка. Фалш, грим, клишета, форма без съдържание…
Автор: Елена Иванова
Прочетете още:
Защо на децата масово не им се ходи на училище?
Edna търси най-талантливите писатели сред своите читатели! Изпращайте специално написани за нас текстове на edna@netinfo.bg, а одобрените ще публикуваме в рубриката "Из edna@".