Въпреки понякога негативното възприемане на възрастта, всички знаем, че мъдростта идва с годините – и очевидно това важи за още много хубави качества.
Изследванията показват, че колкото повече остарявате, толкова по-уверени и доволни сте. Всъщност хората на 60 години са по-склонни да заявяват, че са щастливи и, според проучване, цитирано от huffpost.com, те са и по-уверени от повечето в по-млада възраст.
Говорим си за...
И така, каква е тайната на тези зрели и доволни хора? За съжаление не става въпрос за еднозначен отговор, а по-скоро за няколко фактора. Ето обаче какво си струва да отбележим според някои научни изследвания по темата:
Имате повече мъдрост
Данни показват, че сред хората на възраст 18-25 години процентът на депресия е най-висок. Въпреки че пандемията увеличи нивата навсякъде – включително сред по-възрастното население – анкетираните над 50 години все още имат най-ниските нива на тревожност като цяло.
В проучване от 2016 г. изследователи анкетират повече от 1500 души от различни възрасти относно тяхното физическо, когнитивно и психическо здраве. Те откриват, че в 20-те и 30-те си години хората съобщават, че имат по-ниски нива на щастие в сравнение с тези над 40. Дилип Джесте, психиатър и един от авторите на изследването, коментира пред Time, че това вероятно се дължи на факта, че сте по-способни да се отърсите от ежедневните стресови фактори, когато сте по-възрастни, а освен това сте по-мъдри и осъзнати, което допринася за щастието.
Колкото повече остарявате, толкова по-стабилен става животът ви
Изследване от 2018 г., публикувано в списание Psychology Bulletin, установява, че самочувствието достига пика си около 60-годишна възраст. Това според авторите на изследването вероятно се дължи на по-стабилната среда. До този етап от живота си би трябвало да сте създали солидни взаимоотношения, да сте били повишавани в работата или да сте помогнали на децата си да израснат като самостоятелни възрастни.
Стабилността е ключов фактор за щастието с напредване на възрастта
Друго проучване установява, че по-младите участници възприемат щастието като моменти на екзалтация и силни емоции, съобщава The Atlantic. По-възрастните споделят, че се чувстват щастливи, когато са спокойни или отпуснати, което е свързано повече с това да бъдат доволни тук и сега, вместо да се вълнуват от това, което предстои.
Вашият мозък може да е настроен за по-малко негативни емоционални реакции с напредване на възрастта
Изследване на изображения на мозъка, публикувано през 2004 г., установява, че по-възрастните хора показват намалена активност в тяхната амигдала. Това е областта на мозъка, свързана със стреса и емоционалните реакции, когато им се показват негативни изображения. Това може да означава, че вашата автоматична реакция на отрицателните стимули може да стане по-приглушена с възрастта.
Имайте предвид, че когато става въпрос за щастие, много изследвания по темата показват, че нивата му обичайно следват U-образна крива. Това значи, че щастието ви е с високи нива, когато сте на 20 години, преди да се спадне надолу в средната възраст и след това да се изстреля отново нагоре в края на 60-те ви години.
Все пак, където и да се намирате в житейския си път, тези точки не покриват всички теории, свързани със стареенето и щастието, а са само няколко проучвания по широката тема.
Най-простата истина е, че всеки може да увеличи чувството си на удовлетворение или самочувствие. Възрастта ви не определя непременно колко сте щастливи, а по-скоро вашите навици. И има много неща, които можете да практикувате, за да ви помогнат да достигнете състояние на блаженство.
И все пак изследванията по темата си заслужават вниманието – особено предвид факта, че много хора смятат, че остаряването е най-вече негативно, вместо положително преживяване, и се страхуват от всяка допълнителна свещ върху тортата на рождения си ден.
За още полезнa и любопитна информация, харесайте страницата нa Edna.bg във Facebook ТУК, последвайте ни в Instagram ТУК, намерете ни в TikTok ТУК.
Прочетете още:
- „Аз съм на 53 и не искам да имам деца“ – как една жена ни учи да защитаваме собственото си щастие
- "Искаше ми се да знам тези неща за тялото си, когато бях на 43": всичко за перименопаузата
- Как да се грижим за кожата на лицето си в периода на менопаузата
- Как тялото ви се променя след 45 (и защо това не бива да ви плаши)