На пръв поглед да пиеш чай не е толкова трудно. Заливаш шепа листенца с гореща вода, подслаждаш и след като поизстине малко, отпиваш. Да, но нищо просто на вид всъщност не е такова.
Изкуството да пиеш чай, но не само да го пиеш, а да му се наслаждаваш и да му позволиш да разгърне всичките си вкусови качества и ползи, се упражнява от хората вече няколко хилядолетия.
Всяка страна е развила свой маниер за пиене на чая, а и самият чай е различен – като начин на събиране и сушене, като произход, като вкус.
Ето защо се допитахме до една от най-големите и уважавани компании за чай в света – Ahmad, за да ни разкрият тайните на перфектната чаша чай, която тази есен може да ти донесе и награди. Сподели как ти пиеш своя чай тук и се регистрирай в томболата за награди.
А сега нека научим повече за няколко от най-популярните видове чай:
Зелен чай
Зеленият чай е една от най-популярните и древни напитки в света. И като казваме древни, говорим за наличие на данни за пиене на зелен чай хиляди години назад в историята на Китай. Той се произвежда от листата на растението Camellia sinensis, същото, от което се получава и черният чай.
Основната разлика между двата вида чай се крие в процеса на обработка – зеленият чай се загрява веднага след бране, за да се спре окисляването и да се запазят естественият му цвят, аромат и ценни хранителни вещества.
Зеленият чай е богат на антиоксиданти, които имат множество ползи за здравето: увеличава концентрацията и паметта, ускорява метаболизма, намалява риска от сърдечносъдови заболявания, укрепва имунната система и има противовъзпалителни свойства.
За да се насладите на всички ползи и вкусове на зеления чай, загрейте водата до 80 градуса и с 200 мл вода залейте чаена лъжичка чай. Оставете време на чая да разгърне вкусовите си качества и да обогати водата с полезни съставки. Това време не е много, между 1 и 3 минути.
Зеленият чай няма нужда от захар, защото се притъпява вкусът му. Можете да го обогатите с малко лимон и мед.
Earl Grey – Аристократът на чайовете
Earl Grey е един от най-популярните видове чай в света, известен със своя уникален цитрусов аромат заради добавения бергамот. Името му идва от Чарлз Грей, британски министър-председател през 19 век, за когото се твърди, че е първият, който е пил този чай.
Като черен чай, Earl Grey съдържа антиоксиданти, които могат да помогнат за укрепване на имунната система и да подпомогнат борбата със свободните радикали. Бергамотът пък се смята, че има успокояващ ефект.
Най-подходящото време от деня за Earl Gray е сутрин или следобед. Ако решите да го пиете като англичани, добавете към следобедния чай и малки сандвичи или кифлички с масло и конфитюр.
За да приготвите добре Earl Gray, водата трябва да е кипната до 100 градуса, а чаят да престои в чашата 3-5 минути – малко по-дълго от зеления чай.
Добавя се малко мед и лимон, но не и мляко, защото млякото не си подхожда с бергамота.
Билков чай
Под краткото наименование „билков чай“ се крие цялата сила на природата и нейните билки, растения и плодчета, които тя е създала, за да помага на нас хората.
Билковите чайове са най-различни, като могат да са от една билка или смес с различно действие. Да вземем например детоксикиращият чай на Ahmad.
Той съдържа комбинация от розмарин, копър, листа от бреза, дива мента, корен от глухарче, глухарче, листа от коприва, корен от джинджифил и листа от сладка къпина. Той ефективно пречиства тялото от натрупаните токсини, тонизира, освежава и ободрява.
За да се възползвате от всички полезни свойства на билковия чай, трябва да спазвате препоръките за приготвяне на перфектна чаша чай.
Повечето билки се запарват с гореща, но не вряла вода (около 80-90°C). Прекалено високата температура може да разруши някои от полезните вещества. Времето за запарване зависи от вида на билката. Като цяло, по-деликатните билки се запарват за по-кратко време, а по-твърдите – за по-дълго. Използвайте стъклен или порцеланов съд, за да запазите аромата и вкуса на билките. Металните съдове могат да променят вкуса.
Най-добрият приятел на билковия чай е медът, но изчакайте водата да изстине малко преди да сложите лъжичка мед. Казват, че горещата вода унищожава полезните съставки в меда.