Красивият и качествен килим може да бъде перфектният акцент в интериора, придавайки усещане за уют и топлина на всяко едно помещение. Но знаете ли какво всъщност се “крие” в него?
Оказва се, че килимът привлича и укрива някои от най-вредните алергени, бактерии и микроби. Наличието на всички тези организми неизбежно влияе върху качеството на въздуха у дома, създава предпоставка за развитие на алергии, а в допълнение - води до образуване на неприятни миризми вкъщи.
А ето и кои са главните виновници за нездравословна среда у дома, които “живеят” във вашия килим и могат да причинят куп пакости, ако не се почистват старателно и качествено:
Прах и пръст
Знаете ли, че количеството пръст във и под килима може да достигне до няколко килограма за една година, ако не се почиства? Изследванията са категорични - домашният въздух съдържа до два пъти повече прахови частици, спрямо този навън. Добрата новина е, че едно чистене с прахосмукачка елиминира 85% от неприятните замърсители, а в комбинация с редовно проветряване, домът ви може да се превърне в една много по-здравословна среда.
Животинска козина и кожни люспи
Поради способността на организма да се обновява, средностатистическият човек отделя около милион и половина люспички мъртва кожа дневно. Не по-малка е и цифрата на косъмчетата, които домашният любимец оставя. А именно кожните люспи и космите са любимата храна на така наречените акари - микроскопични паякообразни животинки, които са сред най-честите причинители на астма в света.
Бактерии
Това, че не ги виждате, далеч не означава, че те не съществуват. Патогенните бактерии причиняват редица инфекции, а някои от най-видните им представители - салмонела, ешерихия коли и стафилококи - много обичат да се крият в нишките на килима. Решението, освен редовно и качествено почистване с прахосмукачка, е да поддържате килимите у дома винаги сухи.
Миризми, храни и напитки
Специалистите са категорични, че в никакъв случай не бива да пушите вкъщи. Ако все пак го правите, трябва да знаете, че цигареният дим буквално се просмуква в нишките на килима, заедно с всички токсични вещества, които съдържа. Разсипаните и непочистени навреме храни и напитки от своя страна са предпоставка за развитие на куп бактерии - риск за здравето на всички у дома.
А ето и няколко лесни за изпълнение начина да поддържате чистотата на килима вкъщи винаги на ниво:
• Събувайте обувките си, след като се приберете, за да минимизирате риска от попадане на прах, пръст и бактерии в килима;
• Избягвайте да поставяте килими на местата със засилен трафик у дома, като например коридора;
• Почиствайте килима минимум веднъж седмично. Специалистите препоръчват да използвате прахосмукачка с воден филтър, като например Clean Plus, за да може едновременно да елиминирате замърсителите и да пречистите въздуха у дома;
• Поне веднъж годишно поглезете килима с професионално дълбоко почистване.