Създадено за

Тайната съставка за чиста кожа: Азелаинова киселина

Тайната съставка за чиста кожа: Азелаинова киселина
Снимка: iStock

Кожата на лицето е нашият естествен щит и най-големият орган в човешкото тяло. Тя ни предпазва от външни влияния, регулира телесната температура и участва в много други важни процеси.

След края на лятото обаче нашият „щит“ е понесъл доста щети - слънчевите лъчи и солената вода са направили лицето ни по-грубо, осеяно с тъмни петна, може да се е появило и акне или запушени пори.

За да разберем защо се е случило това, е важно да разберем първо какво е устройството на кожата и какво предизвиква тези промени.

Кожата се състои от три основни слоя:

Епидермисът е най-външният слой, който ни предпазва от инфекции, изсушаване и увреждане. В него се намират меланоцитите, които произвеждат меланин и придават цвят на кожата.

Средният слой се нарича дерма и в него са разположени кръвоносни съдове, нерви, космени фоликули и мастни жлези. Тук се синтезират колагенът и еластинът, които придават еластичност и здравина на кожата.

Снимка: iStock

Подкожната тъкан, известна още като хиподерма, е най-вътрешният слой на кожата. Състои се от съединителна тъкан и мастна тъкан, в които се помещават по-големи кръвоносни съдове и нерви и действа като изолатор, който помага за регулиране на телесната температура. Дебелината на този подкожен слой варира при различните места в тялото, а също и от човек на човек.

Когато естествените процеси в трите кожни слоя, свързани с обновяването на кожните клетки, отделянето на себум (мазнина) и регенерацията на тъканите не протичат правилно, кожата страда и ние виждаме това под формата на черни точки, акне и тъмни петна.

Черните точки са всъщност запушени с мъртви клетки мастни пори. Когато запушените пори се инфектират с бактерията Cutibacterium acnes, се появяват възпалителни лезии като пъпки и цисти и се образува акне.

Снимка: iStock

Процесите по почистване и обновяване на кожата могат да се нарушат по най-различни причини – недобра грижа за кожата, хормонални промени, промяна в храненето или околната среда.

За да възстановим нормалното състояние на кожата и да Ѝ помогнем да се справи с бактериите, причиняващи акне, можем да се обърнем към азелаиновата киселина.

Азелаинова киселина – най-добрият приятел на чистата кожа

Азелаиновата киселина е истински спасител за кожата, особено когато става въпрос за борба с акнето. Но как точно действа тази магическа съставка?

Снимка: iStock

Азелаиновата киселина е органично съединение, което се използва заради своите многобройни ползи за кожата. Най-важните сред тях са:

 

        - Намалява зачервяването и възпалението свързани с акне и други кожни проблеми.

        - Побеждава бактериите, причиняващи акне, като C.acnes.

        - Помага за отстраняването на мъртви кожни клетки, които могат да запушат порите и да допринесат за образуването на пъпки. Това е т.нар кератолично (излющващо) действие.

        - И не на последно място, намалява производството на меланин и помага за изравняване на тена на кожата, като прави по-сияйна.

Снимка: Skinoren

Какво да очаквате, когато включите продукт с азелаинова киселина в грижата за кожата?

Пълният ефект от азелаиновата киселина ще се разгърне в рамките на няколко седмици, ако го използвате точно според описанието на опаковката или насоките на лекаря.

С времето ще се намали броя и размера на пъпките и черните точки. Ще намалят и ще изсветлеят пигментните петна и мелазмата, луничките също ще станат по-малко забележими.

Снимка: iStock

Важно при използването на продукти с азелаинова киселина е нанасянето на тънък слой върху цялото лице или желаната зона за третиране, а не само върху вече появилите се лезии. Редовното третиране на цялата зона осигурява равномерно разпределение на активната съставка, което предотвратява появата на бъдещи несъвършенства и поддържа кожата по-чиста и здрава.

В допълнение, използването на продукти с азелаинова киселина предотвратява появата на нови черни точки, акне и мелазма.

Ще усетите подобрение на състоянието на кожата като цяло и ще видите, че общият вид на лицето се подобрява, защото порите се свиват и текстурата на кожата се изглажда.

Снимка: iStock

Как да включим азелаиновата киселина в рутината си?

На първо място е добре да се консултирате с дерматолог, който ще прецени в каква концентрация е добре да използвате азелаинова киселина. Оптимално е концентрацията да е 20%. Ако лекарят не предпише друго, е добре този продукт да се нанася на добре почистена и подсушена кожа сутрин и вечер.

Важно е да не забравяте качествената хидратация и слънцезащитата, за да поддържате кожата в оптимално състояние. Може да намерите продукти с азелаинова киселина, подходящи за вашата кожа, в аптеките.

Хороскоп за деня

12 дни до магията
12 дни до магията 12 дни до магията
Магическата топка
Попитай Магическата топка
Каква си според асцендента си
Каква си според асцедента си
Виж Съновника на Edna
Съновник
Виж Тайна на деня
Тайна на деня
Изтегли Късмет на деня
Късмет на деня
Изтегли Карта Таро на деня
Карта Таро на деня

Авторите

Оферти