Изкуството бонсай е създаване на миниатюрна форма (миниатуриз) на естествено растящи в природата дървета и поддържането ѝ в сравнително малък плосък съд.
Създаването на бонсай е доста трудно начинание. Изисква огромно търпение и доста познания. Разбира се, има основни похвати, които задължително трябва да бъдат спазени. Първо, необходимо е да се запознаете с биологичните особености на растението, което искате да превърнете в бонсай.
Корен: При нормални условия кореновата система на растението се увеличава непрекъснато. За да се формира бонсай обаче, корените трябва да бъдат подрязвани, за да се спре и развитието на самото растение, тоест да се поддържа в умален вид и определена форма. Резитбите обикновено се извършват преди максимума на развитие, а именно рано на пролет. По-чувствителни на резитби са иглолистните растения.
Стъбло: След резитбата на корените се извършва и резитба на надземната част. Съществува както частично отрязване на клони, така и цялостно отрязване.
Листа: Основната им функция е да синтезират органични вещества. Един от прийомите за ограничаване на растежа на растението е и намаляване на листната маса.
Цветове и съцветия: С по-декоративен ефект са цветове и плодове с по-малки размери. Необходимо е периодът на цъфтеж да бъде съкратен, тъй като растението ще изразходва много хранителни вещества. Обикновено това се постига чрез намаляване на светлината.
Топлина: През зимните месеци температурата не трябва да пада под -10°C.
Вода: Необходимо е ежедневно поливане, особено през лятото, тъй като съдът е малък и водата бързо се изпарява.
Почва: Тя трябва да бъде отцедлива и дренирана. Важен фактор е водният и въздушен режим на почвата. Според химичния състав на почвата има видове като магнолии, лирово дърво, които не понасят калция в почвата.
Според височината, бонсаите се разделят на 4 групи:
Миниатюрни – до 5 см.
Малки – до 15 см.
Средни – до 30 см.
Големи – до 60 см.
Методи за получаване на растения
Чрез семена (мишо): Много продължителен период, който изисква сложен предсеменен етап. Неприложим за растения, които образуват кичести цветове.
Получаване на растения от природата (еямодори): Това е бърз начин за получаване на растение. След като се избере подходящо растение, мястото около него се почиства и там се изкопава канал, след което с права лопата косо се отрязват корените. През първите две години растението се отглежда в саксия, като се съкращават постепенно корени и надземни части.
Получаване на растения чрез вкореняване на резници (сашики): Резниците биват стълбовидни и коренови. Стълбовидните резници биват в покой (зимни) и зелени (облистени). Зимните резници се добиват от едногодишни леторасти. Дължината е между 5-15 см., като трябва да има поне 2 пъпки. Резникът трябва да бъде отрязан перпендикулярно на оста си, непосредствено до пъпките.
Видове, които се отглеждат чрез зимни резници: тополи, върби, спиреи, форзиции.
Летните резници се добиват от зелените части. Цъфтящите или плодоносещите части са неподходящи. Резниците се събират през средата на май или началото на юли. При вечнозелените може през юли-август. Засаждането става в лек субстрат, дори само в пясък.
Получаване на растения чрез пресаждане (цугики): Извършва се от опитен човек. Пресаждането може да бъде връхно и странично, на пъпка или на калем (едногодишни части от летораста с една или няколко пъпки). Извършва се през пролетта.
Получаване на растения чрез отводки, разделяне (турики). Обикновено се прави, чрез накланяне, след което зариване на стъблото. Обикновено се прави срез в стъблото за по-бързо появяване на корените.
Стилове бонсаи
Метловидна форма (Окидаши): Едно неразклонено стъбло, което се стеснява леко към върха. Ако някои от основните разклонения започнат да се удебеляват, то те се отстраняват.
Стил Чо Кан: Короната има строго триъгълен вид. Обикновено се прави от иглолистни растения. Не се допуска срещуположно разполагане на разклоненията.
Форма Мойоги: Стъблото не е право. Клоните трябва да са почти хоризонтални. Характерна е за широколистни видове.
Каскадна форма: Това са нормални видове, които са засадени в наведено положение и привързани към самия съд. Съдът трябва да бъде по-дълбок.
Стил Шароники: Получават се от растения, взети от природата. Една част от растенията е суха, а друга е жива.
Многостъблени форми: Трябва да са нечетен брой, разположени в различни прави и да са с различна височина.
Форми със скален къс: Скалните късове трябва да са шуплести, варовикови, неравни. Не трябва да са гладки.
Прочети още:
Как букетът да остане свеж по-дълго?
Законите на пресаждането на цветя
Как да създадем най-прекрасната градина
Магнолии – аристократите на дървета и храсти