Едно от най-старите и най-известни изследвания на сънищата е от 1943 г., като 70,7% от 277 студенти съобщават, че почти никога не виждат цветове в сънищата си, в сравнение със само 10%, отговарящи, че сънуват цветно „често“ или „много често.”
Затова в продължение на години много психолози вярват, че сънищата ни са черно-бели. Цветът насън се е считало за необичайно явление, появяващо се предимно при емоционално заредени събития.
Хората обаче започват да забелязват, че сънищата им се по-цветни след широкото разпространение на цветната телевизия и цветната фотография през 50-те и 60-те години на миналия век. Така митът за изцяло черно-белите сънища е развенчан през 60-те години.
Всъщност според Австралийското психологическо общество повечето хора сънуват цветни сънища. В проучване на 4000 души на възраст между 18 и 90 години, около 75% докладват, че са сънували цветно поне веднъж, докато само на 13% това никога не се е случвало.
Говорим си за...
Цветовете отдавна са свързани с нашите емоции, така че виждането на определен цвят насън може да бъде отражение на нашето емоционално състояние. От друга страна това може да бъде и някакъв знак за потиснати желания и нужди, които не бива да пренебрегваме, както и да се приеме за знак от вселената от каква промяна имаме нужда.
Цветовете отдавна се свързват с различни емоции, настроения, психология и символика. Освен естетическа привлекателност, цветовете имат и духовно значение.
Открийте дълбоките прозрения за себе си, до които можете да стигнете благодарение на цветовете, които виждате, докато сънувате:
Прочетете още:
- Как цветовете в спалнята въздействат на съня и целия ни ден
- Скритата символика в еднаквите числа, които виждаме случайно
- Каква символика носят различните цветове рози?
- 9 от най-честите сънища и тяхната скрита символика
- Какво послание ви изпраща подсъзнанието чрез тези 10 страховити кошмара
- По дрехите посрещат: какво впечатление правиш според цвета, който носиш