Освен толкова модерния напоследък скандинавски дизайн и мебелите ИКЕА, хората от Севера са дали на света и прекрасна литература и кино!
Истинските любители на киното отдавна знаят, че едни от най-провокативните и дълбоки кинематографии в наши дни идват от Скандинавието. Северът, заради климата си и георгафското си положение, прави изкуството там много особено, вгледано преди всичко в човека и в сложната му и понякога необяснима психология.
Корените на това толкова модерно и любопитно кино тръгват от философи като Фройд, автори като Стриндберг и Ибсен, древната скандинавска митология, населена с богове и гноми, филмите и драматургията на Бергман.
Скандинавците, освен че са автори на скандалната "Догма 95", която промени мисленето за киното и неговата автентичност, са дали на седмото изкуство имена като Ларс фон Триер ("Меланхолия", "Антихрист", "Догвил", "Танцьорка в мрака") и Сузане Биер ("След сватбата", "Братята", "В един по-добър свят"), едни от най-талантливите и награждавани творци, от които има какво да се научи.
Поводът отново да заговорим за северняците в киното е четвъртото издание на фестивала за скандинавско кино с чудното заглавие "Северно сияние". Прекрасно е, че в София, а вече и в други градове, започнаха да се правят такива фестивали, които дават възможност да се видят едни по-различни филми. Няма да ги срещнете в програмите на мултиплексите, нито в торентите, нито издадени на дискове. Това са селекции, направени от специалисти и докарани специално и ексклузивно за киноманите.
"Северно сияние" се организира от "Позор" (които неуморно организират и "Късо съединение") с любезното съдействие на Посолството на Кралство Норвегия, Посолството на Кралство Дания, Посолството на Република Финландия, Посолството на Република Литва и Консулството на Кралство Швеция. Фестивалът започва днес 20-ти октомври и продължава до 30-ти септември. Стандартната цена на билетите е 6 лева, а пропуските за учащи и пенсионери са с цена 4 лева. По-евтино е от бутилка вино и и има по-траен ефект.
Препоръчваме двата норвежки филма в програмата. "Да захапеш кокала" (отличен с 5 награди "Аманда" на Норвежката филмова академия, включително за най-добър филм) представя историята на брат и сестра, разделени като деца, които години по-късно попадат на обща позната, която иска да ги събере.
Второто норвежко предложение е "Момчето, което заобича Ингве" (отличен с 4 награди на Норвежката филмова академия), пренася зрителите в края на 1989-та, в дните след падането на Берлинската стена. В тези бурни времена тийнейджърът Ярле открива, че най-готиното гадже, най-яките приятели и най-откачената банда, не са всичко, от което има нужда.
Със сигурност ще ви впечатли и изненада с тематиката си "Място за пушене" на ексцентричния финландски режисьор Юка Каркаинен. Той представя един поглед отблизо към Финландия и финландците от началото на 21-ви век през няколко обществени места за пушене. Филмът е колаж от късове реалност на различни хора, а камерата се промъква в местата за пушене на болница, фабрика, влак, компания за обществен транспорт и дом за пенсионирани ветерани, за да хване мислите на героите в паузата за по цигара, когато те се изправят лице в лице със себе си и с околните.
Фестивалът представя и филми от Латвия и Естония, за които често забравяме, че принадлежат към народите на Севера. Препоръчваме естонския "Квартал "Нов свят", защото разказва за гражданска инициатива, създадена в Талин от хора с общи цели и сходни добри намерения, но също и за напрежението между активистите, което ескалира с годините. Какво се случва, когато някой разбира, че светът около него вече не е същият, а от огледалото го гледа уморен хипар, самотен в борбата си?
В програмата на фестивала са включени 4 документални и 7 късометражни филма, а местата, където можете да гледате "Северно сияние" са Дом на киното, Евро Синема и Червената къща.
Чувам, че синоптиците вече препоръчват по-плътни дрехи и чадър, аз пък им отвръщам: настъпващата хладна есен се комбинира най-добре с топъл филм и добра компания.