Когато преди години гледахме филми за изкуствен интелект, ни се струваше, че целият този предполагаем напредък в науката е само фантастика. И че няма как технологичният прогрес да е чак толкова скорошен и бърз...
Днес обаче научната фантастика вече е на път да се превърне в реалност, защото група учени от Калифорнийския университет са успели да създадат технология за прехвърляне на спомени от един мозък на друг.
Ако сте запалени кино фенове, подобен "пренос на памет" се случва и в холивудската продукция “Зов за завръщане” и киберпънк класиката “Дух в броня”.
На този етап технологията е била тествана от изследователите върху охлюви.
Методът включва стимулация чрез шокови вълни върху един охлюв и имплантиране на РНК (Рибонуклеинова киселина) от него на друг охлюв.
Резултатът от успешния опит е, че вторият охлюв придобива спомените на първия, възникнали вследствие на силната стимулация.
Това изследване дава на учените голяма надежда, свързана с бъдещето на изкуствения интелект - а именно, че Рибонуклеиновата киселина може да бъде използвана за създаването на т.нар. енграми – слабо познати явления, възникващи в мозъка в следствие на някакъв външен дразнител, които грубо казано изграждат и съхраняват спомените ни.
Разбира се, все още е твърде рано да говорим, че това ще бъде възможно и приложимо при хората, но все пак ни дава насока накъде се движим в развитието си. И че някога един съвсем обикновен човек ще може да придобие вярата и мислите за нещо, преживяно от друг такъв.
Но най-ценното в случая ще бъде, че един ден, когато на този свят се появят нови велики умове, като Айнщайн например, то паметта им ще може да бъде съхранена завинаги, за поколенията напред.
Още:
-
Ако имате поне една от тези черти, то вие сте по-умни от повечето хора
-
Според Стивън Хокинг има четири сценария за края на света!
-
Моят козметик е Фейсбук робот!
-
Гадателката на Берлускони: Да отворим сърцата си и да приемем изкуственияинтелект