Да, ама не! Макар и много хора да си мислят, че рязкото намаляване на количеството приемана храна значи отслабване, това по-скоро означава проблем.
Създаването на здравословна и постижима за изпълнение диета е ключово за освобождаването от излишни мазнини по безвреден и дългосрочно устойчив начин. По-добри резултати ще видите, ако промените начина си на хранене с малко и тренирате редовно, отколкото ако направите драстична промяна и очаквате магията да се случи за дни.
Какво обаче стои в основата на една тренировъчна диета? Сподели с нас диетологът и ендокринолог д-р Райна Стоянова, в партньорство с фитнес клубове Next Level в мисията, наречена здравословен начин на живот.
Интересът към храненето и неговото въздействие върху спортните резултати вече е наука сама по себе си. Независимо дали сте професионален спортист, или ежедневно трениращ любител, основата за подобряване на представянето в спорта е хранителният режим.
Основната тренировъчна диета трябва да е достатъчна, за да:
- осигури достатъчно енергия и хранителни вещества, които да отговорят на нуждите от тренировки и упражнения;
- подобри адаптацията и възстановяването между тренировъчните сесии;
- включва голямо разнообразие от храни като пълнозърнест хляб и зърнени храни, зеленчуци (особено листни зелени сортове), плодове, постно месо и нискомаслени млечни продукти за подобряване на дългосрочните хранителни навици и поведение;
- позволи на спортиста да постигне оптимално телесно тегло и нива на телесни мазнини за представянето им в залата или на терена;
- осигури достатъчно течности и електролити за максимална хидратация преди, по време на и след тренировка;
- осигури краткосрочното и дългосрочното здраве и тонус на спортистите;
Диетата на един спортист трябва да бъде подобна на тази, препоръчвана и за неспортистите, като енергийният прием е разделен на:
- 45% до 65% въглехидрати;
- 15% до 25% протеини;
- 20% до 35% мазнини;
Д-р Стоянова съветва:
Спортистите, които тренират усилено за повече от 60 до 90 минути всеки ден, може да се наложи да увеличат количеството енергия, която консумират, особено въглехидратния и протеиновия прием.
Спортистите също трябва да се стремят да сведат до минимум приема на процесирани храни с високо съдържание на трансмазнини, свободни захари и консерванти като бисквити, торти, сладкиши, чипс и пържени храни.
Добре планираната диета трябва да задоволи нуждите и от витамини и минерали. Добавките ще бъдат от полза само ако има диагностицирана недостатъчност, като дефицит на желязо, калций, витамин D или витамин B12.
Хранителните добавки могат да бъдат намерени в хапчета, таблетки, капсули, прах или течна форма и покриват широка гама от продукти. Преди да използвате добавки, трябва да помислите какво още можете да направите, за да подобрите спортните си резултати – диетата, тренировките и промените в начина на живот са доказани начини за подобряване на представянето на терена или в залата.
В сайта на фитнес клубове Next Level ще откриете още полезни материали по темата спорт и хранене, както и подходящата възможност за старта на вашето ново Аз.