Отпускарският август все повече привлича изтощеното ни от работа съзнание, а това означава също, че повечето от нас ще се отправят към една или друга дестинация. Много често във ваканционния период се налага да пътуваме с нашия четириног другар, затова нека си изясним някои правила, за да намалим неговия, а и нашия дискомфорт от предвижването с кола.
* Задължително кучето трябва да бъде позиционирано на задната седалка и с поставен нашийник (нагръдник) и каишка, с която да го удържим, ако тръгне да се разхожда из колата. По-малките породи е добре да бъдат обезопасени в клетки или чанти, през които обаче свободно да навлиза въздух, за да не прегрее кучето.
* Не позволявайте на домашния си любимец да се движи в колата, за да не пречи на водача, докато шофира. В началото на пътуването косматият симпатяга е нормално да бъде превъзбуден, затова му осигурете отворен прозорец, за да се охлажда, ако няма надежден климатик в автомобила.
Внимавайте и спуснете стъклата само колкото животното леко да си покаже муцуната, за да не изскочи от превозното средство.
* Избягвайте да пушите в колата, за да не дразните обонянието на кучето и в никакъв случай не го оставяйте само в автомобила за по-дълго време, особено когато навън е много топло или температурите са под нулата.
* Осигурете подходяща завивка, за да не стане цялата тапицерия в косми и се снабдете със солидно количество вода (и малко кучешки гранули или любимата му играчка, с която то да се разсейва), за да не обезводните както себе си, така и четириногия косматко.
* Винаги дръжте кучето изкъсо в буквалния смисъл на тази дума с помощта на каишката и не му позволявайте да се разхожда свободно в купето. Ако легне в краката ви, то може да се почувства по-защитено, а места като багажника са абсолютно немислими за неговия превоз.
* Спирането по време на дълъг път също е наложително, за да може животното да се разтъпче и да извърши физиологичните си нужди.