Тя е родена в Плевен, живее в Рим и работи за агенция на ООН за прехрана и земеделие. Извън професията си обаче Рая Убенова е намерила начин да даде своя принос за спасяването и съхраняването на природата.
Нейният принос към грижата за околната среда се нарича "Мечтаната гора" и се намира близо до село Церово, недалеч от София.
Историята ѝ започва в края на 2021 г., когато Рая закупува терен с цел залесяване в околностите на Пазарджик. Благодарение на усилията на Гората.бг и Никола Рахнев се появяват над 300 доброволци, които ѝ помагат в засаждането на дървета там.
Дърветата намаляват парниковия ефект, като премахват въглеродния диоксид от въздуха и отделят кислород. Всяка година едно зряло дърво произвежда достатъчно кислород за 10 души. В градска среда също са ефективна звукова бариера и могат да ограничат шумовото замърсяване.
Последните изследвания показват, че дърветата около нас помагат за намаляване на стреса от съвременния живот.
Рая се подготвя за засаждането на дърветата, като прави анализи и се консултира с експерти. Все пак споделя, че в началото на начинанието ѝ е имало хора, които са били скептични.
"Когато вярваме в нещо и имаме амбициозни, високи цели, наистина нищо не може да ни спре", категорична е тя.
След първоначалното засаждане на дърветата, още по-важна е самата грижа за тях. Така ще им се даде възможност да пораснат, а началната грижа отнема поне три години.
За един ден Рая и доброволците засаждат повече от 7000 фиданки, а днес тя предполага, че в "Мечтаната гора" има поне 5000 пораснали дървета.
За да предизвикаме промяна и да предотвратим климатичната криза, трябва всеки от нас да даде своя малък принос, смята Рая. Днес тя вече е майка и е сигурна, че грижата за планетата и нашето бъдеще ще е нещо, което малкият ѝ син ще наследи от нея.
Кои са стъпките, които всеки един от нас може да предприеме, за да засади дървета и да се погрижи за природата и планетата, както и какво още сподели Рая Убенова в предаването "На кафе", вижте във видеото.
Прочетете още:
- Изкуствен интелект и природно лечение: революционните методи за здраве, създадени от млади българи
- От стари времена: Как един българин възроди забравената средовековна напитка медовина
- Пътят на една мечта: Българите, които работят с "Луи Вюитон" (ВИДЕО)
- Историята на „Хвърчащите хора“ Оля и Ники: непримирими към женското насилие