По ирония на съдбата един от заслужилите художници на Германия – Мила Милчева, никога не е излагала произведенията си в родната България.
Тя е родена на 1 май 1930 г. в Кюстендил. Въпреки изключителните ѝ резултати на приемните изпити в Художествената академия в София, няколко пъти я отхвърлят по политически причини - баща ѝ, подполковник Спас Милчев, герой от три войни и носител на ордени за храброст, е осъден в един от процесите на т.нар. „Народен съд” и екзекутиран .
Най-сетне през 1954 г. я приемат. Но независимо че е първенец на випуска, не ѝ дават стипендия и често се налага да гладува.
Мила има големи проекти, предлага смели решения, но на всяка крачка се сблъсква с ограниченията на „социалистическия реализъм”. Като към това се прибавят и огорченията от политическата дискриминация, тя се вслушва в препоръките на своя преподавател по стенопис проф. Гочо Богданов: „Ако искаш да правиш свободно изкуство, отиди на Запад.” Само че това е времето на „Желязната завеса”.
И начинът да се „избяга” е само един. Нелегален.
С помощта на роднини в Италия, дегизирана и с чужди документи, тя пресича нелегално границите с Австрия и Германия, за да се установи в лагера за емигранти в Цюрендорф край Нюрнберг. Малко след това, като по чудо, получава разрешение за пребиваване. И то в Мюнхен.
От 1978 г. до края на живота си Мила Милчева прави блестяща преподавателска кариера във Фолксхохшуле (Свободен университет) към мюнхенската община като доцент по живопис, стенопис, рисуване и портрет.
Мила си отива от този свят през 2014 г., без да се е завърнала или да е направила изложба в родината си.
Първата такава, за съжаление посмъртна и наречена „Прозорец към душите“, бе открита в Towers Gallery на 20 ноември в присъствието на много нейни ученици от Германия.
Творбите ѝ могат да бъдат разгледани до 8 декември (включително) в Tower Gallery на ул. ‚Лъчезар Станчeв“ 5А, сградата на Софарма Бизнес Център.
Открийте още новини за изкуство в нашата специална рубрика ТУК.