Сухите северните равнини на Шри Ланка са благословени с идеален климат за отглеждане на различни сортове култури. Горещите дневни температури и сухия въздух са много подходящи за зеленчуци, като лют червен пипер и лук.
В Шри Ланка все още се отглеждат каучукови дървета. Островът на подправките не иска да се радели с тази си титла и тук грижливо добиват канела, ванилия, куркума и много други лечебни и хранителни растения.
Шри Ланка е известна със своите градини за подправки. Такива плантации могат да се посещават от туристите и обикновено всеки си тръгва с куп покупки, особено след като види колко ползи носи всяко от отглежданите растенияJ
Богатството и разнообразието на подправките на Шри Ланка са в основата на традиционната Аюрведа, древна форма на медицината, която наричат „науката за дълъг живот“. С помощта на естествени средства се постигат истински чудеса за физическо и психическо благополучие.
Подправките се използват в широка гама от парфюми, сапуни и други козметични продукти, за арома терапия и мн. др.
Карамфилът се препоръчват за зъбобол и болки в гърлото. В Шри Ланка се произвежда билкова паста за зъби от 24 билки и подправки, смесени по древна аюрведична формула.
Индийското орехче и черният пипер стимулират храносмилането, джинджифилът облекчава морска болест, подправки, смесени с кралското кокосово масло са отличен крем за слънце, докато цитронелата отблъсква насекомите.
Подправките, най-често използвани в Шри Ланка са канела - в къри и ястия с ориз.
кардамон за ароматизиране на къри, за сосове, и за аромат на сладкарски изделия; пипер - като заместител на лютите чушки; карамфилът се използват в много видове къри и сладкарски изделия; кориандърът е основна съставка на кърито и се използва ежедневно в Шри Ланка; куркумата, която често се бърка с шафран, се използва като подправка за къри. Малко куркума и сол са всичко, което е необходимо за запазване на риба и месо.
Тук използват и много сминдух, който въпреки горчивия си вкус и неприятен мирис, се използва за усилване ефекта на кърито. Сладкия и обикновения кимион, с пикантиния си, ароматен вкус и листата от къри са неизменно свързани с местната кухня. Лимоновата трева е прекрасна за месни и рибни ястия.
Пряко и непряко, повече от един милион души в Шри Ланка са заети в чаената индустрия.
Днес, приблизително 4% от територията на страната е покрита с чаени плантации. Най-добрите добиви са от културите, отглеждани на голяма надморска височина или от над 2100 метра, като растенията се нуждаят от определено количество годишни валежи.
Шри Ланка е една от малкото страни, където всяко листенце чай се бере на ръка, а не механизирано
Опитните берачки могат да наберат до 20 кг чаени листа на ден. След което чаят отива в близката фабрика.
От черния чай не се препоръчва повече от 1 чаша на ден.
Черният чай заздравява костите, тъй като има богато съдържание на флуор. Съдържа повече флавоноиди, отколкото се намират в ябълките. Този чай не само помага на организма да се бори с бактериите, но укрепва и имунната система.
Пиенето на черен чай помага за хидратирането на организма, което го прави по-здрав и устойчив на болестите, балансира нивата на хормоните, които се нарушават от ежедневния стрес, кофеинът, който се съдържа в него, подпомага сърдечната дейност и нормализира съдовото налягане.
Съдържащите се в него големи количества дъбилни вещества действат успокоително на лигавицата на стомаха, премахват спазмите и така помагат против гадене, може да помогне за намаляване на риска от инсулт, тъй като балансира нивото на холестерола.
Най-полезен е чаят, защото в него има изобилие на полифеноли. Това са антиоксиданти, които помагат при всяко лечение и особено при загуба на слуха, болестта на Паркинсон или други увреждания на мозъка.
Зеленият чай е наричан “лекарство против сто болести”. Благодарение на т.нар. катехини в своя състав зеленият чай е отличен антиоксидант. Той изкарва токсините от организма, стапя мазнините, осигурява необходими витамини. Тази напитка може да бъде полезна при отравяния, при профилактика на сърдечносъдовите заболявания, диабета и дори рака. Освен това помага по-лесно да се понасят стресовете, премахва умората.
Зеленият чай, в никакъв случай не трябва да се редува с алкохол. От това могат да пострадат бъбреците. Не трябва да се приема с лекарства, защото качественият зелен чай изхвърля от организма химикалите и може значително да понижи ефективността на лекарствените препарати…
Гледайте новите епизоди от поредицата на „Без багаж“ - всяка неделя , от 13 ч. по Диема
Най-доброто от миналите епизоди можете да гледате всеки делничен ден от 18 ч., по Диема
В официалния канал на "Без багаж" във Vbox7.com можете да гледате всички епизоди на предаването.