Кожата ни първа се сблъсква с температурните промени навън, при което ѝ трябва значително време да се адаптира. Този период може да бъде много неприятен и в случай, че страдате от някакво кожно заболяване, което обикновено се "скрива", когато навън е топло и слънчево, задължително трябва да предприемете мерки.
От акне, през екзема и атопичен дерматит до псориазис, всички тези неприятни кожни заболявания отново ни "атакуват" през есенните и зимни месеци, докато притичваме от студа навън в топлите си домове.
Тези резки промени отнемат много бързо влагата от кожата ни, изсушават я и затова тя много лесно се зачервява и лющи. Допълнително липсата на УВ лъчи променя в голяма степен начина, по който кожата ни функционира.
Eсента си е цяло предизвикателство за кожата на лицето, тялото, ръцете, краката, че дори и ноктите.
По-малкото слънце не означава, че трябва напълно да забравите за слънцезащитния си крем. Като допълнение по-богатите хидратанти са по-важни от всякога в този период. Дори и по-мазната кожа ще ви бъде много благодарна ако редовно я "напоявате" с хидратиращ продукт.
Страдащите от себореен дерматит може да забележат влошаване както в косата, така и по лицето. Този хроничен проблем засяга в по-голяма степен мъжете и е честа причина за консултация в дерматологичния кабинет.
За да овладеете влошаването или да го предотвратите, е желателно да използвате специални измиващи продукти (сапуни или шампоани) в комбинация с козметика и лечебни кремове, които са насочени специално за третиране на себореен дерматит.
Кожата на тялото също се нуждае от по-интензивна хидратация. Най-добре се усвоява продуктът като се нанесе върху все още леко влажната кожа след баня. Не пропускайте да намажете по-обилно лактите и коленете, където принципно кожата е по-груба и суха.
При страдащите от псориазис, хронична екзема или атопичен дерматит, есента често предизвиква влошаване.
Псориазисът е хронично заболяване, което се дължи на определени нарушения в имунната система и в България засяга между 1-2 % от населението.
Най-типичната му изява е под формата на плътни червени плаки покрити от бели люспи по лакти, колене и скалп. Разбира се, има и други, но по-редки проявления.
При атопичния дерматит или хронична екзема преобладават основно сухата кожа и силният сърбеж. В различни зони на тялото може да има и зачервяване, лющене и различни по размер обриви.
Атопичният дерматит сериозно увеличава честотата си с годините, като се очаква към 2030 година да засяга всеки втори.
Страдат предимно деца, но заболяването в някои случаи остава и в по-зряла възраст.
Освен стандартните схеми на лечение с различни медикаменти, има вариант, чрез който по доста по-лесен и дори безопасен начин да си помогнете през студените месеци. Става въпрос за така наречената тясноспектърна УВ Б фототерапия.
Всъщност, процедурата прилича на посещение в солариум, но е доста по-кратка и се излъчва строго дозиран спектър от лъчи под контрола на дерматолог.
Посещение на такава кабина 2-3 пъти седмично за не повече от 5 минути гарантира доста по-безпроблемни и спокойни за вас студени дни и месеци.
Най-честият проблем, за който есенното влошаване е почти неизбежно към момента си остава акнето. Това важи особено ако сте попрекалили със слънцето подведени от измамното подобрение, докато се излежавате на плажа. За да изпреварите "бумът" от възпаления и пъпки, един курс от LED терапия в комбинация с няколко повърхностни химични пилинга ще подейства повече от добре.
Някои от нас чакат есента с нетърпение, за да се отърват от силните жеги. За други краят на лятото носи повече тъга и лошо настроение.
При всички положения обаче кожата ви има нужда от помощ, за да преживее спокойно прехода. Ако имате нужда от допълнителни съвети и консултация, се обърнете към квалифициран дерматолог.